خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸

الأربعاء ١٣ ربيع الثاني ١٤٤١

Wednesday, December 11, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : هرمزگان - زمان :   ۱۳۹۸/۸/۲۳ - ۲۰:۰۸ شناسه خبر : ۸۵۴۵۹۵
شبستان گزارش می دهد؛
تور گردشگری دریایی شیلات هرمزگان/بازدید میدانی اصحاب رسانه و مدیران استانی از صیدگاه میگو در خلیج فارس
اصحاب رسانه هرمزگان به همراه استاندار و تنی چند از مسئولان و نمایندگان جامعه صیادی استان در قالب تور گردشگری دریایی از صیدگاه میگو در خلیج فارس به صورت میدانی بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، هرساله با پایان زمان « دریا بست »، صیادان استان هرمزگان با شناورهای صیادی دل به دریا می زنند تا روزی خود را از دریای پربرکت به دست آورند.

 

فصل صید میگو در هرمزگان از مهرماه آغاز و تا اوایل آذر به مدت 40 روز ادامه دارد و مناطق صید در این استان به دو قسمت، نخست از بندر کوهستک در شهرستان سیریک تا شرق جزیره هرمز و صیدگاه دوم از شرق جزیره هرمز تا روستای تولا در جزیره قشم است.

 

صیادان هرمزگانی سالانه حدود هزار و 600 تن میگو از صیدگاه های استان صید می کنند که عمدتا در بازار خود استان به فروش می رسد و بخشی از آن نیز به سایر استان های کشور ارسال می شود.

 

پیش از ظهر امروز پنجشنبه(23 آبان) به ابتکار روابط عمومی شیلات هرمزگان، اصحاب رسانه استان به همراه استاندار و جمعی از مدیران و نمایندگان جامعه صیادی بوسیله یک فروند شناور ماهیگیری عازم صیدگاه میگو در خلیج فارس شدند.

 

در این تور گردشگری که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مدیرکل صدا و سیما، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیرکل و معاونان شیلات، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس، مدیرکل روابط عمومی استانداری، مدیرکل اموربانوان و خانواده استانداری، دکتر همتی  استاندار و خبرنگاران را همراهی می کردند، شرکت کنندگان با حضور در کنار لنج صیادی در نزدیکی جزیره هزار رنگ هرمز با نحوه صید میگو آشنا شدند.

 

درصدی از صید میگو کاهش یافته است

 

« اسحق تندرو »، رئیس هیئت مدیره اتحادیه صیادان کشور و مدیرعامل اتحادیه صیادان استان هرمزگان ضمن قدردانی از شیلات استان به جهت برگزاری این تور گردشگری، گفت: صید میگو در سال جاری نسبت به پارسال درصدی کمتر شده است.

 

وی از خشکسالی های مستمر، صید بی رویه و غیرمجاز، استفاده از تورهای غیرمجاز برای صید، آلودگی دریا به مواد سوختی به عنوان عوامل موثر در کاهش صید یاد کرد و افزود: رهاسازی لارو در دریا، برگزاری دوره های آموزشی مستمر برای صیادان جهت استفاده از تورهای مجاز و استاندارد و همچنین برخورد با صید غیرمجاز و شناسایی و برخورد با آلوده کنندگان دریا ازجمله راهکارهای حفظ ذخایر آبریان است.

 

 

مدیرعامل اتحادیه صیادان استان هرمزگان عنوان کرد: هم اکنون چهار هزار فروند شناور صیادی شامل هزار و 500 لنج و مابقی قایق و بیش از 15 هزار صیاد عضو این اتحادیه می باشند.

 

تندرو خواستار تقویت اتحادیه صیادان استان شد و افزود: با اعطای تسهیلات با سود مناسب به اعضا می توان از اتحادیه حمایت کرد.

 

شرکت نفت در اختصاص سهمیه سوخت به صیادان عینک بدبینی را بردارد

 

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت نفت با معیارهای خودش به صیادان سوخت می دهد در حالی که باید عینک بدبینی نسبت به قشر زحمت کش صیاد کنار گذاشته شود و به اندازه نیاز سوخت در اختیار جامعه صیادان قرار گیرد.

 

کاهش ۵۰ درصدی صید میگو نسبت به سال قبل

 

« محمد صالحی زاده »، مدیر تعاونی صیادی سورو نیز به خبرنگار شبستان گفت: میزان صید میگو در سال جاری نسبت به پارسال 50 درصد کاهش یافته است.

 

 

وی با اشاره به اینکه 7 هزار فروند قایق غیر مجاز و سه هزار فروند قایق مجاز در هرمزگان مشغول صید میگو هستند، افزود: 50 درصد صید را شناورهای غیر مجاز انجام می دهند و مسئولان باید برای صید غیرمجاز چاره اندیشی کنند.

 

بیش از هزار و 300 تن میگو در آب های هرمزگان صید شده است

 

« محمد جوانمرد »، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان در این بازدید در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار کرد: همه ساله پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان پس از انجام گشت های تحقیقاتی، نظر کارشناسی و علمی خود را در رابطه با زمان فصل صید به شیلات هرمزگان اعلام می کند.

 

وی افزود: سپس کمیته مدیریت صید استان با حضور روسای ادارات شهرستان های میگوگیر ازجمله سیریک، میناب، بندرعباس و قشم، مدیران تعاون های صیادی میگوگیر به عنوان نماینده جامعه صیادان هرمزگان و همچنین کارشناسان پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریایی عمان تشکیل می شود.

 

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان ادامه داد: در این کمیته پس از بحث و بررسی، زمان شروع فصل صید مشخص، مصوب و اعلام می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: هرساله فصل صید میگو از اوایل مهرماه شروع و تا اواخر آبان ماه و یا اوایل آذر به مدت 40 روز ادامه دارد.

 

جوانمرد با بیان اینکه پارسال هزار و 889 تن میگو در هرمزگان صید شد، عنوان کرد: امسال از ابتدای فصل صید تا کنون بیش از هزار و 300 تن میگو در آب های این استان صید شده است.

 

وی اضافه کرد: در استان هرمزگان179 فروند شناور با بیش از هزار و 800 نفر صیاد به صورت مستقیم در فصل صید میگوی سال 98 فعالیت دارند.

 

 

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان در ادامه به اقدامات شیلات در جهت حفظ و تقویت ذخایر آبزیان بویژه میگو اشاره کرد و گفت: اعلام ممنوعیت صید در زمان تخم ریزی گونه های حساس و در حال انقراض، رها سازی لارو در خوریات در راستای کمک به بهسازی ذخایر، کنترل و برخورد با صید غیرمجاز و روش های مخرب صید ازجمله این اقدامات است.

 

جوانمرد، از ذخایر آبزیان به عنوان موهبتی الهی و سرمایه ملی برای جامعه صیادی، مردم استان هرمزگان و کشور نام برد و اذعان کرد: متاسفانه شناورهای غیرمجاز از هرمزگان و استان های همجوار خارج از فصل و در محدوده ممنوعه و با روش مخرب اقدام به صید می کنند.

 

وی تصریح کرد: شیلات با توجه به وسعت صیدگاه های استان و همچنین عدم تناسب نیرو با این وسعت صیدگاه و شمار زیاد شناورهای غیرمجاز نیازمند حمایت و پشتیبانی دریابانی و سپاه در امر مدیریت صید است.

 

تشریح عوامل موثر در به چالش کسیدن ذخایر آبزیان

 

« محمد مومنی »، عضو هیئت علمی و مجری پروژه ارزیابی ذخایر میگوی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان نیز گفت: صید میگو همواره مورد توجه ساحل نشینان بوده است.

 

وی افزود: چون تقاضای بازار در گذشته اندک بوده است میزان صید نیز به گونه ای انجام می شد که فشار چندانی بر ذخایر وارد نشود اما امروز با توجه به حجم بالای تقاضا، صید آبزیان باید مدیریت شده باشد تا آسیبی به ذخایر وارد نشود.

 

عضو هیئت علمی و مجری پروژه ارزیابی ذخایر میگوی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان به تشریح عواملی که در به چالش کشیدن پایداری ذخایر آبزیان بویژه میگو موثرند پرداخت و عنوان کرد: یکی از مهمترین این عوامل، تغییرات اقلیم است.

 

 

وی از کاهش بارندگی، ورود آلودگی های احتمالی به نوار ساحلی، صید خارج از فصل و صید به روش مخرب به عنوان دیگر عوامل موثر در به چالش کشیدن پایداری ذخایر آبزیان یاد کرد و گفت: این گونه آسیب ها، به صورت کاهش صید خود را نشان می دهد.

 

مومنی هدف شیلات هرمزگان و پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان که بخشی از وظایف آن تحقیقات بر روی ذخایر میگوست را حفظ پایداری ذخایر آبزیان با وجود این چالش ها ذکر کرد و افزود: برقراری فصل صید میگو یکی از اقدامات اصولی برای حفظ ذخایر است.

 

وی اضافه کرد: فصل صید از زمانی که میگو به رشد مناسب برسد شروع و در زمانی که ذخایر به حد مشخصی از برداشت برسد، متوقف می شود.

 

عضو هیئت علمی و مجری پروژه ارزیابی ذخایر میگوی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان با اذعان به اینکه ذخایر امسال میگو در صیدگاه های هرمزگان مقداری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است؛ البته باید به این نکته توجه شود که ذخیره گونه های مختلف آبزیان ازجمله میگو سالانه دچار نوسان می شود که این امر طبیعی است که در یک سال ذخایر زیاد و سال بعد با کاهش روبرو شود اما مهم این است که روند تغییرات ذخایر طی چندین سال روند کاهشی نداشته باشد.

 

صید میگو برای دو هزار نفر در هرمزگان اشتغال ایجاد کرده است

 

دکتر « فریدون همتی »، استاندار هرمزگان نیز از صیادی به عنوان کاری سخت یاد کرد و گفت: صید میگو در هرمزگان از اوایل مهر تا اول آذر انجام می‌شود که در سال جاری تاکنون بالغ بر هزار و ۲۵۰ تن میگو در استان صید شده است.

 

وی ادامه داد: ۱۷۶ شناور و لنج صیادی برای صید میگو در هرمزگان فعالیت دارند و صید میگو برای دو هزار نفر در استان اشتغال ایجاد کرده است.

 

استاندار هرمزگان توجه به اقتصاد دریا محور را یکی از برنامه های اصلی در هرمزگان در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه اعلام کرد و اظهار کرد: در این راستا با توجه به ظرفیت‌های استان، تمرکز ویژه ای بر روی توسعه پرورش ماهی و پرورش میگو در هرمزگان صورت گرفته است.

 

 

وی گفت: با اقداماتی که در این دو حوزه در حال انجام است، امیدواریم تا دو سال آینده به تولید ۵۰ هزار تن ماهی پرورشی و ۱۵۰ هزار تن میگوی پرورشی در هرمزگان برسیم.

 

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: فعال سازی ظرفیت‌های حوزه پرورش میگو و ماهی در هرمزگان، درآمدزایی و اشتغال گسترده‌ای را برای مردم این استان به همراه دارد.

 

وی اضافه کرد: از قشرهای مختلف مردم استان به ویژه جوانان تحصیل کرده در حوزه های مرتبط با شیلات و همچنین تعاونی‌های صیادی در سراسر استان می‌خواهیم تا در راستای فعالیت در زمینه پرورش ماهی و میگو پیشگام باشند و به فعال شدن هرچه بیشتر ظرفیت ها در این حوزه کمک کنند.

 

گفتنی است؛ استان هرمزگان با توجه به طول نوار ساحلی، تنوع گونه و روش صید، 40 درصد صید آب های جنوب کشور را به خود اختصاص داده است.

 

 

پایان پیام/88

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان:

سد مخزنی سرنی آماده برای بهره برداری/۱۰ سد جدید در هرمزگان در دست مطالعه است

ملایی با بیان اینکه سد سرنی و بخش انتقال آن با حدود ۷ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری یکی از پروژه های شاخصی است هم اکنون آماده بهره برداری است، گفت: آیین افتتاج این پروژه با سفر مقامات عالی به استان هرمزگان برگزار می شود.

اخبار برگزیده شبستان