خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸

الاثنين ١٨ ربيع الثاني ١٤٤١

Monday, December 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۸/۹/۱۲ - ۱۱:۴۱ شناسه خبر : ۸۶۲۸۰۹
کدخدایی:
شورای نگهبان با جدیت فعالیت های انتخاباتی را رصد می کند
سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه شورای نگهبان فعالیت های انتخاباتی داوطلبان را با جدیت تمام رصد می کند، گفت: طبق اصل ۹۹ قانون اساسی تنها نهاد ناظر بر انتخابات شورای نگهبان است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، عباسعلی کدخدایی در افتتاحیه ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان با اشاره به اصل 99 قانون اساسی گفت: طبق اصل 99 قانون اساسی شورای نگهبان تنها ناظر بر انتخابات است البته قوانین عادی نیز تکالیف نظارتی را برای شورای نگهبان تعیین کرده اند و شورا نیز در همین راستا فعالیت می کند.

 

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به سوالاتی که در مورد این مسئله که آیا شورای نگهبان تنها ناظر بر انتخابات است یا نه، گفت: تاکید می کنیم که شورای نگهبان تنها ناظر در انتخابات است و قوه قضاییه نیز وظیفه رسیدگی به تخلفات را بر عهده دارد. وزارت کشور نیز مسئول اجرایی انتخابات است. این نوع تفکیک نظارت و اجرا مسئله مهمی است که ما باید به آن توجه داشته باشیم.

 

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: هیئت های نظارت و اعضای این هیئت ها که در واقع شاخه های مردمی این نظارت هستند، وظیفه سنگینی بر عهده دارند و نظارت آنها در بررسی صلاحیت ها و صحت و عدم صحت انتخابات تاثیرگذار است.

 

وی با تاکید بر فعالیت های انتخاباتی داوطلبان گفت: بحث فعالیت های انتخاباتی با جدیت دنبال می شود. ما در ابتدا تمام فعالیت های انتخاباتی را به دقت مورد رصد قرار می دهیم و در مرحله بعد گزارش های مختلف از نهادهای ذیربط را بررسی و به هیئت های مرکزی ارسال و این هیئت ها تصمیم می گیرند و نتایج را منتشر می کنند.

 

کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان بحث بررسی تخلفات احتمالی را نیز بر عهده دارد، گفت: تخلفات باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا خدایی ناکرده حقی از کسی ضایع نشود و انجام این وظیفه خطیر بررسی صلاحیت های داوطلب ها را دربر می گیرد که در ابتدا در هیئت های استانی و در مرحله بعد در هیئت های مرکزی مورد بررسی قرار می گیرد. دقت در این مرحله امر بسیار مهمی است تا حقی از کسی ضایع نشود. اگر در رسیدگی ها دقت نشود، افراد شایسته و واجد شرایط از ورود به عرصه منع می شوند و حق شان ضایع می شود و ما باید در پیشگاه خداوند و جامعه پاسخگو باشیم.

 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه انتظار است که شورای نگهبان با توجه به تکلیفی که قانون اساسی برایش در نظر گرفته است به وظایف اش عمل کند، گفت: یک سوی این وظیفه حقوق مردم است که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد و سوی دیگر وجود نهادهای شایسته است که باید بتوانند با کارآمدی خود اهداف نظام را پیش ببرند.

 

وی ادامه داد: اگر در این زمینه کوتاهی صورت بگیرد و افراد ناصالح در پست های انتخاباتی انتخاب شوند، ما مسئول و پاسخگو هستیم. پاسخگویی به وظایف موضوع بسیار مهمی است چرا که مردمی که رای می دهند از ما انتظار دارند که با دقت به وظایف خود عمل کنیم و اجازه ندهیم افرادی که واجد شرایط نیستند، وارد نهادهای انتخاباتی شوند.

 

 وی در پایان خاطرنشان کرد: همه ما برای انجام وظیفه قانونی و برای رضای خداوند و تحقق حقوق مردم باید تلاش کنیم، نگاه مان باید ملی باشد و منافع ملی را در نظر بگیریم، از نگاه های منطقه ای و سلیقه ای بپرهیزیم و اصل برایمان منافع ملی باشد.

 

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت:

بحث مافیا در واردات چادر باید مستند اعلام شود/در ۲ سال اینده در تولید چادر مشکی خودکفا می شویم

محرابی با اشاره به اینکه بحث مافیا در واردات چادر باید مستند اعلام شود، گفت: برای تولید ۸۰ میلیون مترمربع چادر مشکی ۸ طرح ۱۰ میلیون مترمربعی پیش بینی کرده ایم که نیازمند ۱۵۰ میلیون یورو و ۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری است.

اخبار برگزیده شبستان