خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

السبت ٢ جمادى الثانية ١٤٤٢

Saturday, January 16, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فارس - زمان :   ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۱:۴۸ شناسه خبر : ۸۸۱۰۰۹
داستان کارهای خیر یک کوچه
خانه امن کودکان در کوی امام علی (ع) شیراز
از آنجا که هیچ کجا،خانه نمی شود، یک مرکز شبه خانواده برای نگهداری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در کوی امام علی (ع) شیراز، با همت خیران آغاز به کار کرد.

خبرگزاری شبستان - شیراز:

خانه امن و زندگی در یک محیط آرام، حق هر کودکی است اما گاهی عدم صلاحیت والدین باعث می شود تا این فرصت از کودک گرفته شود. اما با حمایت بهزیستی و مشارکت بی دریغ خیران، شاهد ایجاد و فعالیت مراکز «شبه خانواده» در استان و شهرمان هستیم که باعث می شود، کودکان بتوانند در محیطی امن به زندگی مناسبی دست یابند.

داستان کوی امام علی (ع)

امروز که برای شرکت در مراسم آغاز به کار یک مرکز شبه خانواده به دعوت مدیریت بهزیستی شیراز، راهی «کوی امام علی (ع)» در بلوار امیرکبیر شیراز می شوم، هیچ نمی دانستم که با یک کوچه و محله خاص مواجه می شوم که سالهاست به کار خیر اختصاص داده شده است. زمین این کوچه که آرامش خاصی دارد به گفته حجت الاسلام «جعفر محلاتی»، رئیس موقوفه «کوی امام علی (ع)» که در مراسم آغاز به کار مرکز شبه خانواده پسران 6 تا 12 سال مرکز «خیریه آسمانیان مهربان شهر راز»، حضور دارد، بیش از 50 سال قبل توسط «خواهران یقطین» برای امور خیریه اهداء می شود. پس از آن هم، «آیت الله مجدالدین محلاتی» بر این زمین بنایی می سازد که امروز همان کوی امام علی (ع) شده است و خانه های متعددی را به صورت رایگان در اختیارایتام و خانواده آنها قرار داده است.

سال ها بعد

نواده همان خیر قدیمی، امروز با ایجاد خانه کودکان کار و خیابان و یک مرکز شبه خانواده در شیراز، همان نیت های خیر را با پشتکار و جدیت دنبال می کند و امروز یک مرکز شبه خانواده ایجاد کرده است تا در کوی امام علی(ع)، فرصت اسکان دائم پسران بدسرپرست 6 تا 12 سال، فراهم شود:

«مهدی محلاتی» با اشاره به اقداماتی که برای نگهداری و آموزش کودکان کار و خیابان به خبرنگار خبرگزاری شبستان در شیراز،  می گوید: از سال گذشته با ایجاد یک خانه 2 طبقه در خیابان عادل آباد شیراز، فرصت مناسب برای نگهداری موقت کودکان کار و خیابان، شامل دختران و پسران 6 تا 12 ساله، فراهم شد.

رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه آسمانیان مهربان شهر راز، ادامه می دهد: در گام بعدی با غربالگری این کودکان، تمام تلاش خود را با کمک خیران و بهزیستی فارس و شهرستان شیراز به کار گرفتیم تا در کوی امام علی (ع)، یک مرکز نگهداری دائمی برای 10 کودک بدسرپرست فراهم کنیم.

با جمعی از مسئولان همچون، مدیر کل بهزیستی فارس، مدیر بهزیستی شهرستان شیراز، خیران و ... وارد این مرکز شبه خانواده می شویم. همه چیز کاملا شبیه خانه است و البته تمام امکانات رفاهی از اتاق خواب، لوازم تحریر، تلویزیون، آشپزخانه و ... در حد مطلوبی برای این کودکان که با اهداء گل و خواندن شعر خوشامدگویی از ما استقبال می کنند، فراهم شده است.

توجه به مراکز شبه خانواده در شیراز

اینکه به ایجاد مراکز شبه خانواده توجه خاصی می شود به گفته خیران و مسئولان حاضر در این مراسم به دلیل ایجاد فضایی درست همچون خانه برای کودکان است تا در محیط مناسبی رشد کنند و آینده خوبی پیش رو داشته باشند.

«سید محمد صادق کشفی نژاد»، ضمن حضور در این مراسم آغاز به کار به توجه بهزیستی به ایجاد مراکز شبه خانواده در استان، اشاره می کند و می گوید: با این مرکز که به طور رسمی در 22 بهمن افتتاح خواهد شد، شمار مراکز شبه خانواده در شهرستان شیراز به 10 مرکز می رسد.

مدیر کل بهزیستی فارس، می افزاید: حمایت مراکز غیر دولتی و خیران از اهداف بهزیستی، همچون نگهداری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، قابل توجه است و موجب کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه می شود.

راه اندازی مرکزی برای نگهداری موقت کودکان کار و حالا یک مرکز شبه خانواده برای حضور دائمی کودکان بدسرپرست، از نظر یکی از خیران موسسه خیریه آسمانیان مهربان شهر راز، باعث شده است تا کمتر در سر چهارراه های شیراز با کودکان کار مواجه باشیم:

«کوروش صالحی» با تاکید بر احساس مسئولیت اجتماعی از سوی شهروندان و مردم نیکوکار، عنوان می کند: همین دیدن شادی کودکان و برخورداری آنها از امکاناتی که بتوانند به تحصیل بپردازند، بزرگترین موفقیت و رضایت است.

وی ادامه می دهد: حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، حال جامعه را خوب می کند و ما را به سمت شادابی و نشاط، سوق می دهد.

رشد سرمایه های اجتماعی

برخی از حاضران در این آئین آغاز به کار اما از افق های دیگری سخن می گویند که فرصت رشد سرمایه های اجتماعی را فراهم می کند. فرصتی که آینده یک کودک کار که در معرض انواع آسیب ها قرار دارد را تغییر می دهد.

«هادی ابراهیمی»، سامان دهی کودکان کار و خیابان را اقدامی ویژه و تخصصی می داند و عنوان می کند: در این مرکز شبه خانواده که امروز شاهد آغاز به کار آن هستیم، امکان برخورداری کودکان از یک کادر تخصصی و مربیان کارآمد ایجاد شده است.

مدیر بهزیستی شهرستان شیراز ادامه می دهد: کودکان، سرمایه های اجتماعی ما هستند و تامین نیاز آنها به ویژه کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، فرصت بالندگی سرمایه های اجتماعی  نسل آینده را فراهم می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، فرصت اشتغال مستقیم 20 نیرو در این مرکز شبه خانواده فراهم شده و برنامه های آتی در این کوچه که همواره منبع خیر بوده، حاکی از احداث مراکز نگهداری دیگری برای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، کودکان کار و خیابان و ... است.

گزارش: مریم شمالیان

  

 

پایان پیام/664

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اخبار برگزیده شبستان