خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

الاثنين ١٢ شعبان ١٤٤١

Monday, April 6, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان رضوی - زمان :   ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۰۰:۴۵ شناسه خبر : ۸۹۳۶۴۶
نویسنده و آینده پژوه شهری:
آینده پژوهی تشخیص فهم تغییر در دنیای امروز است
ملکی فر با اشاره به اینکه در حال حاضر فرصت ها پشت سر هم از دست می روند و اگر برنامه ریزی صحیح انجام نشود برنامه سوزی شکل می گیرد، گفت:آینده پژوهی تشخیص فهم تغییر و مدیریت تغییر در دنیای شتابانه و آشوبناک است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، «عقیل ملکی فر» شامگاه (۲۳ بهمن) در نشست تخصصی آینده پژوهی در مدیریت شهری با بیان اینکه ۲۹ سال قبل زمانی که اولین اندیشکده را تاسیس کردیم شعار اینجا آینده است، به آینده خوش آمدی را سر درب نصب کردیم، گفت:وقتی به اندیشکده وارد می شویم باید حس ورود به آینده را احساس کنیم، آینده پژوهی مهمترین دانش کاربردی در نیای امروز است که همگان به آن نیاز دارند، فرد، خانواده، شهر، جامعه و بیزنس به آن نیاز دارد، اگر کسی خواهان موفقیت است و می‌خواهد آینده شکوهمند خلق کند باید این را بیاموزد و باید این دانش را به نسل جوان آموخت.

 

این نویسنده و آینده پژوه شهری افزود: دو دسته مهارت داریم توانایی و دانایی، برخی توانایی های عمومی است که هر آدم موفقی باید دارا باشد،امروز روزی نیست که یک توانایی اختصاصی از فردی، یک انسان تاثیرگذار بسازد لذا باید توانایی های مهارتی را آموخت.

 

وی با اشاره به اینکه پیش بینی سلاحی است برنده، در دست یک رهبر، یک مدیر شهری یا یک مدیر کسب و کار که می‌خواهد از سوی یک ملت، یک شهر یا یک کسب و کار در نبردی دشوار پیروز شود، ادامه داد:عامل شکست در نبردهای امروز نا آگاهی از آینده است، آینده پژوهی تشخیص فهم تغییر و مدیریت تغییر در دنیای شتابانه و آشوبناک است.

 

ملکی فر با بیان اینکه به ما نیاموختن که تغییر را حس کنیم تا از اکنون با تغییرات و تهدیدات مقابله کنیم، گاهی می‌توانیم تغییرات را در نطفه درک کنیم، آگاهی داشتن می تواند از تغییرات منفی پیشگیری کرد، اظهارداشت:آینده پژوهی دانش مقصد شناسی، مبداء شناسی و جهت شناسی در دنیای آشوبناک و پر ابهام کنونی است.

 

این نویسنده و آینده پژوه شهری با تاکید بر اینکه در حال حاضر فرصت ها پشت سر هم از دست می روند و اگر برنامه ریزی صحیح انجام نشود برنامه سوزی شکل می گیرد لذا بدون داشتن استراتژی نمی توان برنامه ریزی موثر داشت، گفت:خردمندی تنها ابزار ما برای قضاوت های درست، انتخاب های درست و تشخیص کارهای درست در هر موقعیتی است و در غیبت خردمندی جای درست و غلط عوض می شود.

 

وی ادامه داد:لازمه طراحی و پیاده سازی برنامه های آینده پرداز، مدیریت آینده پرداز به جای مدیریت استراتژیک است، تغییرات شتابانه و پیچیدگی فزاینده ویژگی های بی سابقه دنیای امروز است.

 

ملکی فر بیان کرد:تغییرات در دنیای امروز به قدری شتابناک است که منجر به یک دنیای در هم ریخته شده است، پیش بینی و برنامه ریزی بلند مدت در چنین دنیایی با روش های سنتی از جمله برنامه ریزی استراتژیک به کلی غیر ممکن است لذا اکنون ما به تفکری متفاوت، رویکردهای متفاوت و به پیش بینی و برنامه ریزی بلند مدت نیاز داریم.

 

این نویسنده و آینده پژوه شهری با اشاره به اینکه موج های تکامل جامعه بشری بر اثر انقلاب های فناورانه، هر موج یک پارادایم فنی و اقتصادی است که الگوی خلق ثروت و قدرت را به طور اساسی تغییر می دهد، افزود:رشد، توسعه، تکامل نظام ها و ظهور نظم های جدید در پهنه های مختلف پیچیده تر شدن مشاغل، روابط و مناسبات و مدیریت مشاغل کلیدی را به دنبال دارد.

پایان پیام/483

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی:

اهدا کنندگان و دریافت‌ کنندگان خون مبتلا به کرونا نمی‌ شوند

عبداللهی با بیان اینکه شاخص اهدای بانوان استان از ۶ درصد به ۳ درصد کاهش یافته، گفت: به هیچ عنوان امکان ابتلا به کرونا از طریق خون چه برای اهداکنندگان و چه برای دریافت‌ کنندگان وجود ندارد.

اخبار برگزیده شبستان