خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٢

Tuesday, December 1, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مرکزی - زمان :   ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۱:۴۶ شناسه خبر : ۸۹۳۷۰۶
گفتگوی شبستان با مدرس حوزه و دانشگاه
سبد فرهنگی خانواده ایرانی دچار تغییرات فراوانی شده است/کنار هم اما دور از هم
با توجه به شرایط اقتصادی درصد زیادی از مردم در جامعه گرفتار تامین معیشت خود و مسائل مالی هستند و مدام با نگرانی‌ها و استرس‌های ناشی از آن دسته و پنجه نرم می کنند که در این خانواده ها حوصله و فرصت تعامل و گفتگو بین اعضای خانواده به حداقل می رسد.

خبرگزاری شبستان / اراک: خانواده همچون جامعه ای کوچک است که با آراسته بودن آن جامعه ای آراسته در پی خواهیم داشت، امروز وجود آسیب های اجتماعی می تواند تاثیر بسیاری برای خانواده ها به همراه داشته باشد که نیاز دارد تا توجه لازم نسبت به آن صورت گیرد، خانواده یک ثروث بسیار ارزشمند است که با برنامه ریزی های دقیق و درست می توان این ثروت را تبدیل به یک سرمایه در کشور کرد؛ امروز برای اینکه خانواده ها جایگاه خود را از دست بدهند دشمن قداست آنان را مورد هدف خود قرار داده است.

 

در این راستا خبرگزاری شبستان با حجت الاسلام روح الله کمالی وفا مدرس حوزه و دانشگاه استان مرکزی گفتگویی با موضوع اصول و مبانی مدیریت خانواده بالنده ترتیب داده است.

 

نقش مادران به عنوان رکن اصلی خانواده در تربیت فرزندان چیست؟

 

نقش مادران بسیار با اهمیت است و با توجه به جایگاهی که مادران ما از آن برخوردار هستند می توانند تمام توطئه های دشمنان را خنثی کنند و از آسیب های اجتماعی جلوگیری کنند، امروز برای داشتن یک جامعه بالنده نیاز به یک خانواده آراسته هستیم که این خانواده باید از دروغ، تهمت و بی احترامی دوری کند.

 

اگر چه پدر و مادر هرکدام به نوبه خود تأثیر خاصی در تربیت صحیح فرزند دارند اما در این میان نقش مادر پررنگ تر است، چرا که بیش از پدر مرتبط با فرزند بوده و آنچه که باید بیش از پیش مد نظر قرار گیرد اخلاق و رفتار مادر است، چرا که کودک در رفتار او را شاهد و نمونه قرار داده و مفاهیم مذهبی و اخلاقی را از او می گیرد؛ رسول اکرم (ص) می فرمایند:«فرزند صالح، گلی از گل های بهشت است».

 

نقش مادر در پرورش دینی و مذهبی فرزند روشن است مادر هم پیش از تولد می تواند ایفای نقش کند و هم پس از آن در دوره های کودکی، نوجوانی و جوانی زیرا مادر از هر کس دیگری آشناتر به شرائط زیستی و روانی کودک است.

 

                                 

 

ازدواج عاقلانه چگونه شکل می گیرد و چرا آمار طلاق در کشورمان روبه افزایش است؟

 

امروز همه کارگزاران و خانواده ها دغدغه کاهش ازدواج پایدار را دارند از طر فی عدم صداقت، گذشت، فداکاری و تحمل یکدیگر از علل اصلی طلاق به شمار می آید که چنانچه اساس خانواده بر روی اصول شکل گرفته باشد هیچ گاه با مشکلات حل شدنی کانون خانواده پاشیده نخواهد شد و می توان با توجه به تغییر و تحولات پیش‌آمده در سطح خانواده‌ها میزان طلاق را به حد زیادی کاهش داد.

 

وظیفه‌شناسی و تقسیم وظایف هر فرد در خانواده گام دوم تحقق خانواده بالنده محسوب می‌شود که می‌بایست آموزش این موارد به جامعه در دستور کار قرار گیرد؛ خانواده به‌عنوان مقدس‌ترین نهاد در دین مبین اسلام است که در زندگی افکار ما زمینه‌ساز احساس بوده و درنهایت احساس منجر به رفتار خواهد شد.

 

انتخاب نامناسب همسر علت اصلی اختلاقات زناشویی است و ضعف مهارت­ های زندگی در برقراری تفاهم و همدلی دومین عامل بروز اختلافات است نداشتن تفاهم و ضعف در برقراری ارتباط عاطفی، ناشی از تغییر سبک زندگی باعث شده تا ناهنجاری ها خود را به شکل طلاق نشان دهند.

 

گفتگو در خانواده چه اهمیتی دارد و چه آسیب هایی از فقدان گفتگو در این نهاد اجتماعی متوجه خانواده و جامعه می ­شود؟ چگونه می توان این موانع را برطرف کرد؟

 

گفتگو نقش مهمی در کاهش مشکلات خانواده ها دارد اگر به هر دلیلی چنین ارتباطی در خانواده شکل نگیرد، قطعا روند طبیعی رسیدن به اهداف متعالی در زندگی دچار اختلال خواهد شد ولی با توجه به شرایط اقتصادی امروز درصد زیادی از مردم در جامعه گرفتار تامین معیشت خود و مسائل مالی هستند و مدام با نگرانی‌ها و استرس‌های ناشی از آن دسته و پنجه نرم می کنند که در این خانواده ها حوصله و فرصت تعامل و گفتگو  بین اعضای خانواده به حداقل خواهد رسید.

 

وقتی گفتگو بین اعضای خانواده کم شود فرصت حل اختلافات را پیدا نخواهند کرد، و اگر اعضای خانواده نتوانند به‌وسیله گفتگو با یکدیگر کینه‌ و کدورت‌های ناشی از اختلافات را کم کنند، چنین خانواده‌ای به مرور دچار افسردگی می‌شود.

 

متأسفانه به دلیل مشغله کاری زیاد والدین و زوجین برای تأمین مایحتاج روزمره و امور زندگی، وقت کمی برای گفتگو می‌گذارند و ساعت حضورشان در خانه کم شود که در پی آن مشکلاتی به وجود می‌آید.

 

گفتگوی خوب و مناسب می‌تواند مسائل و مشکلات روانی انسان‌ها را برطرف کند خانواده مستحکم خانواده ای است که اعضای آن سخن گفتن با یکدیگر را دوست دارند و از همنشینی و هم صحبتی با یکدیگر لذت می برند و هیچ جمع و کار دیگری را به درکنار هم بودن ترجیح نمی دهند.

 

در حوزه فضای مجازی چگونه می توان مانع از ورود منکرات و آسیب ها بین اعضای خانواده شد و تاثیرآن بر بنیان خانواده چیست؟

 

اینترنت ابزار قدرتمندی است که هم می تواند باعث فساد شود و هم ابزار آموزش و تعلیم و رشد علمی، فرهنگی و اجتماعی نوجوانان را فراهم آورد با توجه به این که این پدیده نوظهور است، دارای تهدیداتی است و دوری اعضای خانواده از یکدیگر را فراهم ساخته و سبب شده پدر و مادر و فرزندان مدت زیادی از وقت شان را کنار هم اما دور از هم باشند.

 

استفاده نادرست از این امکانات باعث از بین رفتن بسیاری از حریم ­ها در خانواده ­ها شده و حتی در مواردی منجر به بروز اختلافات تا سرحد طلاق و جدایی نیز شده است زن و شوهر احتیاج دارند با هم صبحت کنند و همینطور با فرزندان خود در مورد مسایل روزمره گفت و گو داشته باشند ولی استفاده از شبکه­ های مجازی منجر شده است که فرزندان در عالمی دیگر سرگردان و رها شوند.

 

فرزندان از کودکی به والدین خود اعتماد دارند، پدر و مادر خود را قبول دارند و حرف های خصوصی خود را به ایشان می گویند این والدین هستند که با برخی اعمال ناصحیح مانند سرکوفت زدن و سرزنش های بیجا و مقایسه با هم سن و سال های بچه، سلب اعتماد از فرزندان خود می کنند فرزند باید به پدر و مادر خود اعتماد داشته باشند تا در صورت بروز لغزش به اطلاع والدین برسانند تـا از آسـیب های احـتمالی بعدی جلوگیری کند.

 

سبد فرهنگی خانواده ایرانی دچار تغییرات فراوانی شده است که استفاده از ماهواره و کم کردن کتب مفید جهت مطالعه نمونه بارز آن است. امروزه خانواده های ایرانی بقدری دنبال و پیگیر سریال های مبتذل و بی محتوای برخی شبکه های فارسی زبان ماهواره هستند که متوجه نیستند این سریال ها در حال فروپاشی نظام خانواده و تاثیر منفی روی روح و روان فرزندشان است.

 

هنجارها و ارزش های اسلامی چگونه در خانواده ها تقویت می شود؟

 

هنجارها و همچنين ارزش ها از مهم ترين مولفه هاي فرهنگي هر جامعه اي هست یکی از مهم‌ترین ارزش های خانواده ایرانی اسلامی تعهد اخلاقی اعضای خانواده نسبت به همدیگر بوده است جایگاه این ارزش به حدی است که گاهی اوقات افراد به خاطر آن جان خود را نیز فدا کرده‌اند.

 

ایثار، محبت، عطوفت، پاکدامنی، صداقت و... از ویژگی هایی است که اسلام بر ان تاکید دارد و این مهم در مقایسه با سایر ادیان، فرهنگ ها و کشورها مایه مباهات است.

 

روح الله کمالی وفا در پایان گفت:‌ بحث آموزش تاثیر به سزایی روی خانواده‌ها دارد مشکل امروز جامعه به خاطر عدم شناخت است که یک نمونه آن بحث انتخاب همسر و عدم تفاهم بین زن و مرد است که زن یا مرد نمی داند چه توقعی از همسر آینده ی خود دارد و با کسی که می خواهد ازدواج کند چه خصوصیات اخلاقی دارد و چگونه می تواند با او زیر یک سقف زندگی کند و بعد از مدتی اگر با وجود مشکلات زیاد در می یابد که با همسرش تفاهم ندارد.

 

حجت الاسلام کمالی وفا استاد دوره آموزشی ویژه بانوان فعال فرهنگی و فرهیخته و مبلغات حوزوی با موضوع اصول و مبانی مدیریت خانواده بالنده بر اساس سیره فاطمی با هدف تبیین بیانیه گام دوم و تشریح آن بر مبنای بحث بانوان و موضوع خانواده با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان در اسفند ماه ۹۷ بود.

 

گزارشی از لیلا آجرلی

پایان پیام/87

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خبر داد:

شناسایی ۱۸۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی

​جمالیان از شناسایی ۱۸۰مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی خبر داد.

اخبار برگزیده شبستان