خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

الاثنين ١٢ شعبان ١٤٤١

Monday, April 6, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : گلستان - زمان :   ۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۸:۴۳ شناسه خبر : ۸۹۹۲۱۷
شبستان گزارش می دهد
تلاش برای شکستن شاخ غول کرونا در گلستان/ از رفع کمبود اقلام بهداشتی تا انجام تست کرونا
با شیوع کرونا در گلستان مسئولان در تلاش هستند تا زنجیره این ویروس را در استان قطع کنند و با تأمین اقلام بهداشتی و ماسک از نگرانی های مردم بکاهند.

خبرگزاری شبستان، گرگان- داود خاندوزی؛ برخی می گویند کرونا ناتوانی انسان را در برابر خالق به رخ کشید و برخی از آن به عنوان یک آزمایش الهی یاد می کنند اما هرچه هست امروز کرونا وارد جامعه ایرانی شده است.

 

کسی دقیقاً نمی داند که ریشه کرونا کجاست، عده ای اعتقاد دارند که یک جنگ بیولوژیک است و عده ای می گویند این یک ویروس دست ساز افسارگیسخته است که امروز بیش از 37 کشور دنیا را در نوردیده است.

 

کرونا نه تنها پیامدهای مخرب اجتماعی داشته بلکه پیامدهای مخرب اقتصادی نیز به وجود آورد، با همه آگاه سازی و اطلاع رسانی عده ای نیز بودند که کرونا را جدی نگرفتند و از آن طنز ساختند، برخی می گویند کرونا بهانه ای شد که مردم از تصادفات جاده ای نجات پیدا کنند و برخی نیز می گویند که کرونا باعث شده که برخی از خانواده ها از مهمان های نوروزی رهایی یابند.

 

اما چه به خواهیم و چه نخواهیم کرونا از قم در ایران شیوع پیدا کرده و امروز مهمان ناخوانده مردم استان گلستان شده است، کسی هم آمار دقیقی از مبتلایان به این ویروس ندارد.

 

وحشت مردم از کرونا با آمار های ضد و نقیض 

چیزی که مردم استان گلستان را به ویژه در روزهای نخست به وحشت انداخت آمارهای ضد و نقیضی بود که از سوی دانشگاه علوم پزشکی منتشر شد، یک بار آمارها بیانگر آن بود که ۱۹ تست به تهران ارسال شده و جواب هیچ آزمایشی مثبت نبوده و ناگهان از سوی یک مقام مسئول در همان روز بیان می شود که 30 تست به تهران ارسال شده و حتی یک نفر که مبتلا به کرونا بود درمان شده و به دامان خانواده برگشته است.

 

از این رو بسیاری از مردم اعتقاد دارند که مسئولان در خصوص آمار مبتلایان به کرونا پنهان کاری می کنند و هر شایعه ای در فضای مجازی را باور می کنند، از فوت مردی در کردکوی تا آمارهای چند صدنفری مبتلایان به کرونا در بیمارستان های استان و همه این ها شاید به دلیل عدم شفافیت و مهندسی کردن افکار عمومی است.

 

گرچه عنوان می شود که تنها از سوی صدا و سیما آمارهای رسمی در خصوص کرونا منتشر خواهد شد اما نبض فضای مجازی در خصوص کرونا تندتر می تپد و این مهم نشان می دهد که قبل از اقدامات پیشگیرانه ایجاد قرارگاه اطلاع رسانی در کرونا در استان نیاز است.

 

مردم استان پیش از اطلاع رسانی ها در خصوص کرونا، شایعات را باور کردند به گونه ای که در شب انتخابات و در حالی که هنوز از کرونا در استان خبری نبود در بسیاری از داروخانه ها برای خرید ماسک و مواد شوینده و ضدعفونی کننده صف تشکیل شد.

 

پس از اطلاع رسانی در خصوص احتمال وجود مبتلایان به ویروس کرونا در گلستان نیز مردم به دلیل کمبود، عدم آمادگی لازم و بسیج امکانات در برخورد با چنین شرایطی نگران تر شدند.

 

گرچه پس از انتخابات بسیاری از مسئولان درگیر مسائل انتخاباتی بودند ولی با وجود این بحران به آرامی مدیران مسئول خود را برای مقابله و مدیریت شرایط آماده کردند.

 

در ابتدا فضای ایزوله برای بستری برای بیماران تنفسی در برخی بیمارستان های استان تدارک دیده شد و همچنین از افرادی که شرایط زمینه ای کرونا را داشتند تست و آزمایش گرفته شد.

 

کاهش نگرانی مردم با تامین شوینده و ماسک

از سویی دیگر مسئولان برای کمبود امکانات رایزنی با واحدهای تولیدی مواد ضدعفونی کننده و شوینده داشتند و با افزوده شدن تعداد خط جدید تولید و پیگیری های استاندار برای تزریق این مواد شوینده به داروخانه های گلستان بیان شده به زودی کمبود ها مرتفع خواهد شد.

 

از سویی دیگر یکی از کارخانه های استان گلستان در تلاش است که روزانه 40 هزار ماسک را به داروخانه های استان گلستان تحویل دهد که این مهم می تواند مشکلات کمبود ماسک را در روزهای آینده برطرف کند.

 

در گرگان یک بیمارستان برای پذیرش بیماران که مشکل حاد تنفسی دارند در نظر گرفته شد و در شهرستان ها نیز 25 تخت در بیمارستان ها به این منظور ایزوله شد.

 

دانشگاه علوم پزشکی استان برای اطمینان خاطر به مردم سامانه 3150 را راه اندازی کرد تا بتواند به افرادی که در خصوص کرونا نگرانی دارند پاسخ دهد.

 

همچنین معاونت غذا و دارو نیز سامانه 190 را برای معرفی متخلفان و گرانفروشان در داروخانه ها و مراکز توزیع اعلام کرد.

 

برخورد تعزیزات با یک داروخانه متخلف که اقدام به احتکار ماسک کرده بود باعث دلگرمی مردم شد و همچنین فضای جامعه با پیگیری مسئولان و برخورد با متخلفان آرامتر شد.

 

از سویی دیگر اطلاع رسانی رسانه ها و پخش تیزرهای تبلیغاتی در فضای مجازی منجر به آن شد که مردم استان گلستان که اطلاعات کمی در خصوص بیماری کرونا داشتند آگاه تر شوند و افزایش این آگاهی منجر به تسلی خاطر مردم شد.

 

بهبود گلستانی مبتلا به کرونا 

در روز گذشته مرد 45 ساله گلستانی که دچار بیماری کرونا شده بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده است و این مهم هیمنه این ویروس که در ذهن مردم تبدیل به یک غول شده بود شکست.

 

تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، مراکز آموزشی و کنسرت ها و مسابقات ورزشی نیز برای شکسته شدن زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کرد و استاندار گلستان خوش بین است که بتواند تا هفته آینده اعلام کنند که در استان زنجیره انتقال ویروس کرونا شکسته شده است.

 

کیت تشخیص یکی از موضوعاتی است که مردم انتظار دارند وارد استان گلستان شود و بنا به گفته رئیس جمهور کیت داخلی نیز توسط دانشمندان ایرانی تولید شده و در صورت تائید نهایی صدها هزار کیت تولید می شود و در اختیار بیمارستان های کشور قرار می گیرد.

 

از سویی دیگر چند ویروس شناس گلستانی در تهران آموزش لازم برای انجام آزمایش های شناسایی کرونا گذراندند و به زودی آزمایش های لازم در خصوص شناسایی افراد مبتلا به کرونا در استان انجام خواهد شد.

 

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی برای کنترل ویروس کرونا ملاقات بیماران را ممنوع کردند و شهرداری ها نیز نسبت به ضد عفونی کردند ناوگان حمل و نقل عمومی اقدام کردند.

 

گرچه خیابان های سطح شهر گرگان با بروز کرونا خلوت تر شده ولی هنوز مردم برای خرید مایحتاج شب عید اقدام می کنند و این مهم بیانگر آن است که مردم به اقدامات مسئولان برای کنترل این بیماری خوش بین هستند.

 

از سویی دیگر هنوز با توجه به خبرهای خوبی که در استان برای تامین مواد شوینده و ماسک مخابره شده برخی از داروخانه ها با نصب برگه ای پشت گیشه های خود بیان می کنند که «ماسک و اسپری ضد عفونی کننده نداریم».

 

به نظر می رسد هنوز عرضه به میزانی نرسیده که بتواند نیاز همه مردم را تامین کند و برخی از داورخانه ها نیز بیان می کنند که ساعتی پیش موجودی آنها به پایان رسیده است.

 

اما گرچه همه این اقدامات برای کنترل کرونا در گلستان موثر است ولی کافی نیست و باید به این نکته توجه داشت که این مردم هستند که می توانند با رعایت مسائل بهداشتی زنجیره انتقال آن را بشکنند.

 

خطر آسیب ویروس ترس و ناامیدی بیشتر از کرونا

ویروس ترس و ناامیدی قطعاً می تواند بیش از کرونا به جامعه ما آسیب برساند ولی از سویی دیگر نباید اطلاع رسانی ها به گونه ای باشد که مردم نسبت به رعایت نکات بهداشتی کوتاهی کنند.

 

از سوی دیگر مردم باید از حضور در اماکن شلوغ و سفرهای غیرضروری خودداری کنند و بنا به گفته کارشناسان با گرم شدن هوا این ویروس در کشور کنترل می شود.

 

پایان پیام/587

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان بررسی می‌کند

ظرفیت‌های کاربردی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در جهش تولید

شبکه کانون های فرهنگی و هنری مساجد، یکی از گسترده‌ترین، مؤثرترین و پویاترین شبکه‌های مردمی است و ظرفیت بالای این کانون‌ها می‌تواند به جهش تولید در کشور کمک کند.

اخبار برگزیده شبستان