خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

الخميس ٥ شوّال ١٤٤١

Thursday, May 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : لرستان - زمان :   ۱۳۹۹/۱/۱۲ - ۱۶:۲۵ شناسه خبر : ۹۱۱۰۰۸
شبستان گزارش می دهد
سیزده بدری متفاوت/ امسال روز طبیعت را در خانه بمانیم
سیزده بدر امسال را برای قطع شدن زنجیره های انتقال ویروس کرونا و شکست این ویروس منحوس در خانه بمانیم.

خبرگزاری شبستان_ خرم آباد، سیزده بدر، یکی از رسوم قدیمی مردم ایران زمین است و هر سال مردم با شوقی خاص این آیین باستانی را برگزار می کنند، در این آیین سنتی مردم سیزدهیمن روز اولین ماه سال جدید را به دامان طبیعت رفته و در کنار دوستان و اقوام این روز را در دامان طبیعت می گذرانند.

 

امسال حدود یک ماه قبل از آغاز سال نو، مردم ایران و با مهمانی ناخوانده به نام « کووید19» یا همان کرونا ویروس آشنا شدند، چه بسیار انسان هایی که توسط این ویروس عزادار شده و چه بسیاری دیگر که هم اکنون در بیمارستان ها و مراکز درمانی چنگ درچنگ این ویروس در حال مبارزه با آن هستند.

 

«کووید 19» ویروسی ناشناخته است که به رغم گذشته سه ماه ازعمر این مولود نو ظهوردر جهان و تلاش های دانشمندان سراسر جهان، هنوز درمان قطعی و یا واکسنی برای آن یافت نشده و به شدت مسری و از انسان به انسان های دیگر قابل انتقال است.

 

امسال بسیاری از مردم از اول اسفند برای درامان ماندن از این ویروس منحوس به دلخواه خود در خانه ها قرنطینه شدندن و به رغم تکاپوی برخی از مردم برای آداب سال نو، مردم بی اعتنا به این آداب کهن تنها به سلامت خود، خانواده و افراد جامعه اندیشیدن و در خانه ماندن.

 

برخی بار سفر به دوش گرفتند و برای خود و خانواده مشکلی به نام بیماری کرونا را رقم زدند و اما برخی نشاط و شادی را در محیط گرم خانه و خانواده جستجو کرده و با ادامه قرنطینه خانگی دید و بازدید از اقوام و سفر را به روزی بدون ویروس کرونا موکول کردند.

 

به دلیل احتمال تشکیل اجتماعات مردمی در دامان طبیعت امسال ، آیین سیزده بدر امسال توسط مسئولان و نهادهای مسئول در هر شهر و دیاری ممنوع اعلام شده است و مردم می توانند پس از اعلام رسمی شکست ویروس کرونا جشنی ملی برگزار کنند.

 

 تردد در محورهای ارتباطی استان لرستان کنترل می شود

 

 «سید موسی خادمی» درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، افزود: برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در جامعه سخت گیری هایی بیشتری  و محدودیت های در تردد اعمال می شود.

 

استاندار لرستان اظهار داشت: در این راستا جریمه و توقیف شامل خودروهای بومی نیز می‌شود.

 

وی با اشاره به  طرح کاهش زنجیره انتقالی بیماری کرونا در کشور و استان، ادامه داد: جریمه ۵۰۰ هزار تومانی با توقیف یک ماه خودرو فقط برای مسافران و پلاک‌های غیربومی نیست بلکه هم استانی‌هایی که در محل‌های ممنوعه اعلام شده مانند تفرجگاه‌ها، پارک‌ها، و مراکز تفریحی حضور پیدا کنند، مشمول این دستور العمل هستند.

 

خادمی تاکید کرد: مسافرینی که هنوز برای خروج از استان اقدام نکرده‌اند، هر‌چه سریعتر لرستان را ترک کنند چرا که امکان سخت گیری‌های بیشتری وجود دارد.

 

استاندار لرستان همچنین با اشاره  محدودیت های اعمال شده در روز طبیعت، بیان کرد: برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا محورهای منتهی به تفرجگاه های استان لرستان مسدود می شود.

 

ورود به تفرجگاه های لرستان در روز طبیعت ممنوع است

 

شیرزاد نجفی» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، افزود: برای قطع شدن زنجیره های انتقال لازم است امسال مردم در روز طبیعت در خانه بمانند.

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با بیان اینکه مردم نقش مهمی در کنترل و مهار ویروس کرونا دارند، اظهار داشت: تدابیری اندیشیده شده است که از تجمع مردم در روز طبیعت و احتمال شیوع بیشتر این ویروس گرفته شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در این راستا مسیر ورودی به پارک ها و تفرجگاه های روستایی در روز طبیعت ممنوع اعلام شده است.

 

نجفی افزود: در این راستا طی روز طبیعت تردد و نشستن در مسیر جاده های استان، مناطق جنگلی و مرتعی در استان ممنوع است.

 

وی خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و حفظ سلامت عمومی از کلیه هم استانی های محترم تقاضامندیم از مسافرت به دامان طبیعت جدا خودداری و پرهیز نمایند.

 

نجفی بیان کرد: لازم است مردم از هر گونه تجمع انسانی در محیط های ذکر شده خودداری نموده و با پرسنل یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان و شهرستان ها همکاری لازم را داشته باشند.

 

نجفی هدف از مسدود کردن راه های ورودی و خروجی پارک های جنگلی و تفرجگاه های تحت مدیریت منابع طبیعی را، پیشگیری از شیوع ویروس کرونا دانست و تصریح کرد: تحت هیچ شرایطی اجازه ورود به هیچ کس به این مکان ها داده نخواهد شد.

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با هشدار به متخلفان حوزه منابع طبیعی  اظهار کرد: در این ایام که ویروس کرونا جان هموطنان را به مخاطره انداخته، پرسنل منابع طبیعی استان مرتبا در حال گشت زنی در عرصه های طبیعی بوده و اجازه تخلف به سودجویان داده نخواهد شد و چنانچه مردم عزیز با تخلفی از قبیل قطع اشجار، زغال گیری، تخریب اراضی ملی و... روبرو شدند مراتب را با تلفن رایگان ۱۵۰۴ یگان امداد جنگل و مرتع اطلاع رسانی نمایند.

 

امسال لازم است روز طبیعت را در کنار خانواده و در خانه های خود سپری کنیم

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در سخنانی گفت: جهت قطع زنجیره ویروس کرونا و حفظ سلامتی هم استانی ها گردش روز انس با طبیعت امسال را به بعد از ریشه کنی این بیماری موکول کنیم.

 

مهرداد فتحی بیرانوند اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص کشور و انتشار ویروس کرونا،لازم است که تمام هم استانی ها روز انس با طبیعت امسال را در کنار خانواده و در منزل سپری کنند.


وی با بیان اینکه با توجه به انتشار سریع این ویروس، بهترین راه مقابله با آن حضور در خانه و قطع زنجیره آن است که امیدواریم مردم با ماندن در منزل به خصوص در روز انس طبیعت به تسریع این امر کمک کنند، اظهار داشت: فرصت بهرمندی از مواهب طبیعت همیشه وجود دارد و در این  ایام حساس جهت حفظ سلامتی جامعه و حمایت از کادر زحمتکش درمانی، روز انس با طبیعت امسال از حضور در دامان طبیعت پرهیز شود.

 

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان لرستان با اشاره به جلوگیری از ورود گردشگران احتمالی در روز انس با طبیعت به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تمام ورودی های این مناطق در سطح استان مسدود شده و نیروهای یگان حفاظت محیط زیست با متخلفین ورود به این مناطق به شدت برخورد خواهند کرد.

 

گفتنی است امسال روز در روز طبیعت از ازدحام شهروندان در دامان طبیعت و ورود به تفرجگاه های مناطق حفاظت شده استان جلوگیری می شود.

پایان پیام/85

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس بنیاد مستضعفان کشور:

ساخت نیروگاه خرم آباد تجلی خودباوری ملی است

فتاح با اشاره به اینکه یاخت نیروگاه ترکیبی در کشور بومی شده است، گفت: نیروگاه خرم‌آباد تحریم‌ها را درهم‌شکسته و تجلی‌گاه خودباوری شده است.

اخبار برگزیده شبستان