خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

الخميس ٥ شوّال ١٤٤١

Thursday, May 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۹/۱/۱۵ - ۱۰:۱۹ شناسه خبر : ۹۱۱۷۵۵
رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم:
ولایت فقیه تنها راه تضمین اسلامیت و سلامت حرکت به سوی ظهور است
حجت‌الاسلام کلباسی با بیان‌اینکه ما تمدنی را مشروع و مجاز و منطقی می‌دانیم که در راستای ظهور باشد، گفت: ولایت فقیه تنها راه تضمین اسلامیت و سلامت حرکت به سوی ظهور است یعنی جز با نظارت ولی‌فقیه حرکت به سوی ظهور ممکن نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه غدیر و مهدویت خبرگزاری شبستان، فاصله بین روزهای پنجم تا نیمه شعبان المعظم دهه مهدویت نام دارد که هر سال شعار و اسامی ویژه ای برای آن و روزهایش تعیین می شود. امسال نیز علی رغم شیوع کرونا این دهه و روزهای آن تعیین و نامگذاری شده اند. به مناسبت فرا رسیدن پنجمین روز این دهه با عنوان «ولایت فقیه، تمدن سازی و آمادگی برای ظهور» با حجت الاسلام والمسلمین «مجتبی کلباسی»، رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم درباره تاثیر اعتقاد و التزام به اندیشه ولایت فقیه بر زمینه سازی ظهور گفتگو کرده ایم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

 

تمدن سازی در فرهنگ اسلامی و در مهندسی انتظار و زمینه سازی برای ظهور چه جایگاهی دارد؟

 

تمدن سازی مسئله ای است که ریشه در قرآن و فرهنگ دینی و اسلامی ما دارد، چراکه فرهنگ دینی در پی آن است که در یک چارچوب هم فطری و هم قابل قبول و معقولِ نظامات اجتماعی و ارتباطات، اهداف و برنامه ها را سامان دهد لذا قرآن می فرماید: «هو الذنی انشئکم من الارض ...»

این یعنی تمدن باید توسط انسان ساخته شود چنان که تمدن های متعددی تا کنون بوسیله انسان در جهان بروز و نمود کرده اند. تمدن اسلامی در قرون گذشته بخش بسیار گسترده ای در جهان داشته و ضعف هایی هم بر آن مترتب بوده است.

تمدن رایج و حاکم امروز جهان، تمدن غربی است که مشکلات و فرآیندها و نتایج آن در جای خود باید بررسی شود که این تمدن بر سر بشر چه آورده و چه خواهد آورد؟

در این میدان با توجه به سوابق تمدنی، تمدن اسلامی به خصوص با قرائت شیعی و اهل بیتی که نمونه هایی هم در تاریخ داشته و توانسته در قالب قدرت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگ عمومی بروز و ظهور داشته باشد، موفق بوده است که آخرین نسخه آن در دوره نزدیک تر دولت صفویه است.

 

در شرایط کنونی که در عصر غیبت به سر می بریم  و داعیه حرکت به سوی ظهور را داریم، حرکت تمدنی ما باید چگونه باشد؟

 

اکنون دو راه بیشتر نداریم یا باید مقهور و دنباله رو تمدن دیگران شویم یا اینکه بر اساس فرهنگ اسلامی و مستقل دینی بخصوص بر اساس مکتب اهل بیت(ع)، تمدنی را بنیان بگذاریم که بتواند هم مزایای تمدن گذشته اسلامی را داشته باشد و هم مزایای تمدن های دیگر را در چارچوب اسلامی گرفته و ضایعات و آسیب های آنها را برطرف کند.

ساخت تمدن نوین اسلامی نیازمند چارچوب است؛ همانطور که تمدن های گذشته دارای چارچوب دینی بوده اند شاید در گذشته ولایت فقیه به این شکل مطرح نبوده اما اینکه امور و کارها باید تحت نظر متخصصان دین باشد، در گذشته نیز مطرح و مهم بوده است.

 

التزام و باور اعتقادی و عملی به اندیشه ولایت فقیه در ساخت تمدن نوین اسلامی و منتهی به ظهور چه نقش و جایگاهی دارد؟

 

در این میان هیچ سازمان و نهاد دیگری جز ولایت فقیه نمی تواند اسلامیت یک روند را تضمین کند یعنی اینکه در راس این هرم شخصیتی باشد که بتواند توانایی ها، دانش ها و جهت گیری های لازم را تضمین کند.

لذا  پنجمین روز از دهه مهدویت در سال جاری «ولایت فقیه، تمدن سازی و زمینه سازی برای ظهور» نامگذاری شده است.

ما تمدنی را مشروع و مجاز و منطقی می دانیم که در راستای ظهور باشد یعنی جهتی داشته باشد که هم در بعد هدایت و هم از جهت نهایت، متناسب با آموزه های اسلام و قرآن و اهل بیت(ع) باشد. این نامگذاری در ورای خود این فلسفه را نهفته دارد.

 

ولایت پذیری و تبعیت از ولایت فقیه در هموار کردن مسیر حرکت به سوی ظهور چه تاثیری دارد؟

 

تبعیت از ولایت یعنی جهت گیری و قاعده پذیری، وقتی بنا است اسلامیت و فرهنگ اصیل اسلامی جهت نمای این مسیر باشد هم باید در برنامه های جاری و هم در هدفگذاری ها این مهم را لحاظ کنیم که از نظر شکلی جز با ولایت فقیه و نظارت ولی فقیه دارای شرایط، حرکت به سوی ظهور میسر نمی شود.

ولایت فقیه تنها راه تضمین اسلامیت و سلامت حرکت به سوی ظهور است، در زمینه سازی برای ظهور مشخص بودن ابتدا و انتهای مسیر مهم است اینکه از کجا شروع می کنیم و بدانیم قرار است به کدام سمت برویم.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

موعودگرایی و پساکرونا//۱

کرونا معتقدان به موعودگرایی را به اظهار نظر وا داشت/ ۳ برداشت اشتباه موعودگرایان از کرونا!

حجت‌الاسلام مهاجرنیا با بیان‌اینکه موعودگرایی از قدیم با سه رویکرد مواجه بوده که در تعارض با نگاه شیعی است،گفت: از رویکردهای موعودگرایانه در پساکرونا، موعودگرایی مثبت است که می‌گوید هر چه به سمت پایان تاریخ می‌رویم باید نگاه شیعه به مهدویت تقویت شود.

اخبار برگزیده شبستان