خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

الخميس ٥ شوّال ١٤٤١

Thursday, May 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - زنان و خانواده زمان :   ۱۳۹۹/۱/۱۵ - ۱۴:۴۷ شناسه خبر : ۹۱۱۷۷۹
شبستان گزارش می دهد
مسیرهای چراغ خاموش شیوع کرونا در جامعه
کسانی هستند که نه تنها در قرنطینگی خانگی نیستند بلکه نکات بهداشتی را هم رعایت نمی کنند و می توانند منبع متحرک شیوع ویروس کرونا باشند. کسانی همانند کودکان کار، کارتون خواب ها و زباله گردها که در معرض خطر جدی هستند.

خبرگزاری شبستان،گروه اجتماعی،معصومه بدخشان:در این روز ها که مردم بیش از هر زمان دیگری نکات بهداشتی را عایت می کنند و در خانه خود را با کار، نگاه کردن فیلم، آشپزی وهر آنچه که زمانی دوست داشتند انجام دهند و فرصت آن را نداشتند، اکنون در قرنطینگی خانگی انجام می دهند تا با ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی کرونا را شکست دهند و از ویروس کروتا در امان باشند.

 

اما هستند کسانی که نه تنها در قرنطنگی خانگی نیستند،نکات بهداشتی را هم رعایت نمی کنند و می توانند منبع متحرک شیوع ویروس کرونا باشند. کسانی همانند کودکان کار، کارتون خواب ها و زباله گردها. کمتر کسی ممکن است آن ها را در خیابان ندیده باشد.سر چهارراه ها هنوز کودکان ماشین تمیز می کنند، دستمال کاغذی می فروشند، زباله گردها هنوز در کنار سطل ها مشاهده می شوند و در گوشه و کنارخیابان و اتوبان ها هم کارتون خواب به چشم دیده می شود.

 

البته تعداد آن ها نسبت به روزهای پیش از شیوع کرونا خیلی کمتر شده است اما باز هم جان همین تعداد اندک در خطر هستند و دیگران نیز  در امان از خطر انتقال بیماری  از سوی آن ها نیستند.

 

ممنوعیت فعالیت زباله گردها

فعالیت زباله گردها ممنوع شده است و «غلامحسین محمدی» رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران در صفحه شخصی خود نوشته بود: دادستانی تهران در پی شیوع ویروس کرونا طی نامه‌ای از فرماندهی انتظامی تهران بزرگ خواست با همکاری شهرداری تهران مانع زباله‌گردی در سطح شهر شوند. شهروندان از طریق سامانه 137 کد 6 می‌توانند در این زمینه مشاهدات خود را گزارش کنند.

 

تغییر شیفت کاری زباله گردها

با وجود اینکه شهرداری، فرمانده انتظامی و دادستانی تهران این فعالیت را ممنوع کردند و همین ممنوعیت هم تاثیر زیادی در کاهش حضور زباله گردها در سطح خیابان را داشت اما با این وجود بسیاری از زباله گردها در صبح و ظهر دیگر فعالیت نمی کنند یا کمتر فعالیت می کردند، شیفت کاری خود را به شب ها منتقل کرده اند. شب ها بسیاری از زباله گردها به چشم می خورند که در سطل ها به دنبال زباله هستند.

 

اجرای طرح آموزش و اهدای اقلام بهداشتی به کودکان

همچنین رئیس سازمان بهزیستی کشورهم در اسفندماه 1398 از اجرای طرح پیشگیری از کرونا ویژه کودکان کار خبر داده است و با بیان اینکه این طرح توسط همکاران سازمان در اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی و با همکاری فعالان سازمان‌های مردم نهاد فعال در امور کودکان کار و خیابان اجرا می‌شود، می گوید: طرح آموزش و اهدای اقلام بهداشتی و مواد ضد عفونی کننده برای کودکان کار و خیابان با رویکرد کاهش آسیب و جلوگیری از افزایش شیوع و بروز بیماری کرونا ویروس درسطح کشور اجرا می‌شود.

با این وجود کودکان کار که فعالیت آن ها نسبت به گذشته کمتر شده است بدون رعایت هیچ یک از مسایل بهداشتی هنوز در خیابان ها وسرچهارراه ها دیده می شوند.

 

سه گروه از مردم در خطر جدی ویروس کرونا هستند

در همین ارتباط یک آسیب شناس اجتماعی هشدار هایی داده است و «مجید ابهری» به خبرنگار شبستان می گوید: با توجه به تلاش های کادر پزشکی و بهداشتی در کشور و به میان آمدن پای نیروهای مسلح و حتی روحانیت امروز ما همچنان با خطر روبه رو هستیم.

 

او ادامه می دهد: سه گروه از مردم ما در خطر جدی هستند؛ نه تنها خودشان بلکه دیگران هم به خاطر آنها در تهدید هستند. گروهی از کودکان در چهارراه ها با حاجی فیروز شدن و اسپند دود کردن به ماشین ها نزدیک می شوند. اینها در خطر هستند و می توانند دیگران را هم تهدید کنند.

 

این آسیب شناس اجتماعی بیان می کند: گروه دوم معتادان کارتون خواب هستند که در حاشیه شهر حضور دارند و با وضعیتی غیربهداشتی در جامعه ظاهر می شوند. برخی از این ها شش ماه است که حمام نکرده اند.

 

او تصریح کرد: گروه سوم زباله به دست ها یا گونی به دستان مافیایی هستند که در سطل های زباله مشغول زباله گردی هستند. هر چند مسئولان می گویند که زباله گردی ممنوع است اما باز هم این افراد دیده می شود. این افراد در معرض بیماری هستند. این افراد روزانه پول می گیرند و برای مافیای زباله دزد کار می کنند. این کودکانِ محروم بدون عبور از جوانی به پیری می رسند. نمی دانم دولت و مسئولان کی به فکر این افراد می افتند.

 

ابهری تاکید می کند: اگر کشوری از کرونا مصون مانده یکی مسئولیت پذیری مردم و اطاعت از دستورات بهداشتی و دیگری تمرکز سیاست گذاری دولت برای مبارزه با کرونا است.

 

او بیان می کند: اگر ما به این دو محور توجه نکنیم و به گروه ها در معرض خطر عنایت نداشته باشیم، باید بدانیم که وجود کرونا در کشورمان با 20 روز و یک ماه تمام نخواهد شد.

 

 به هر روی، به نظر می رسد در این روزها که بسیاری از مردم با همدلی یکدیگر سعی در توقف چرخه ویروس کرونا در کشور را دارند و نکات بهداشتی را رعایت می کند و بیش از یک ماه است که در قرنطینگی خانگی به سر می برند و حتی نوروز 99 را متفاوت تر برگزار کردند و خود را از دیدار عزیزانشان محروم کردند و در خانه نشستند باید تدابیر ویژه تری نسبت به حضور کودکان کار، کارتن خواب ها و زباله گردها اندیشیده شود که در این شرایط هیچ حضوری در سطح خیان نداشته باشند تا جان آن ها و مردم در امان باشد.

 

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

غفلت هایی که یک دختر را کشت

«رومینا اشرفی» دختر ۱۴ ساله که به دست پدر کشته شد. یک آسیب شناس اجتماعی در رابطه با این پرونده هشدارهایی داده است که باید جدی گرفته شود تا این جنایات تلخ تکرار نشود.

اخبار برگزیده شبستان