خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

الخميس ٥ شوّال ١٤٤١

Thursday, May 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : لرستان - زمان :   ۱۳۹۹/۱/۱۸ - ۱۳:۰۸ شناسه خبر : ۹۱۳۰۹۶
شبستان گزارش می‌دهد:
کروناویروس و ضرورت نظارت جدی برنانوایی ها
تقویت نظارت نهادی بهداشتی بر عملکر نانوایی و مراکز عرضه گوشت و مرغ ضروی است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از خرم آباد،  کرونا ویرس  و بیماری  ناشی از آن امروز دغدغه ای جهانی شده است، در کنار توصیه های بهداشت فردی و در خانه ماندن، رعایت بهداشت غذایی و بهداشت محیط از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

این مهمان ناخوانده در صورت ورود به محیط خانه به همه جا سرمی کشد و هیچ وسیله خانه اعم از کنترل های لوازم خانگی تا سینک ظرفشویی نمکدان، قندان، مبل و فرش و ... در امان نخواهند بود برای شکست این ویروس باید تدابیر ویژه بهداشتی با کمک مواد شوینده خانگی اندیشیده شود.

 

در جامعه هم به دلیل تردد افراد مبتلا به این ویروس و حتی افرادی که به این ویروس مبتلا بوده و ناقل هستند، رعایت بهداشت محیط از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

نانوایی ها و مراکز عرضه مواد غذایی چون گوشت و مرغ می تواند در صورد سهل انگار متولیان این مراکز، نبود نظارت مستمر روزانه مراکز بهداشتی و کم توجهی مردم به کانونی برای انتقال ویروس کرونا تبدیل شود.

 

نان از مهم ترین ارکان سفره ایرانی است و مردم حتما به این ماده غذایی نیازمند بوده و هرچند روز یکبار ناچار به حضور در صف نانوایی هستند.

 

 

صفوفی که هرچند هم کم باشند خود می تواند عاملی برای انتقال ویروس کرونا به شمار رفته و در کنار عدم رعایت بهداشت توسط کارکنان نانوایی ها، تهدیدی جدی برای سلامت مردم باشد.

 

گرچه امروز بسیاری از متصدیان نانوایی نکات بهداشتی را رعایت می کنند، اما هستند برخی نانواهایی که راحت با یک دست خود نان را تحویل مشتری می دهند و با دست دیگرپول را دریافت نمی کند و کمترین اهمیتی به ویروس کشنده و مجهول الدرمان کرونا نمی دهد.

 

در کنار کم توجهی های برخی متصدیان نانوایی ها، بسیاری از متصدیان به صورت جدی دستورات بهداشتی را رعایت می کنند و حتی برخی با لوله کشی آب در کنار مکان تحویل نان فرصتی برای شست وشوی دست ها را برای مردم فراهم کرده اند.

 

بسیاری از متصدیان هم با دستکش یک بار مصرف پول و یا کارت اعتباری مشتریان را جمع‌آوری کرده و بعد هم با رعایت بهداشت نان را تحویل مردم می دهند.

 

بسیاری از مردم هم به رعایت بهداشت توجه جدی دارند، با ماسک و دستکش و پارچه های برای گرفتن نام مراجعه می کنند و به رعایت فاصله توجه جدی دارند در حالی که پیش‌تر بسیاری از مردم برای گرفتن نان به داخل نانوایی می رفتند واین روزها حریم های استاندارد بیشتر رعایت می شود.

 

تقویت نظارت مراکز بهداشتی بر عرضه نان ضروری است

 

مصطفی بهادری شهروند خرم آبادی که با ماسک و دستکش در صف چند نفره نانوایی ایستاده است در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان، گفت: نظارت ویژه بهداشت برای تقویت بهداشت در مراکز خرید و نانوایی ها باید مورد توجه قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم از قرنطینه به تنگ آمده اند، افزود: به نظر می رسد این روزها مردم کمتر از این ویروس حراس دارند و بدون ماسک و دستکش در مراکز خرید و نانوایی حضور دارند.

 

بهادری با ابراز رضایت از رعایت بهداشت توسط برخی نانوایی ها، گفت: اینکه متصدیان نانوایی با حساسیت و رعایت بهداشت کار می کنند موجب دلگرمی ماست.

 

ضرورت توجه مردم و متصدیان نانوایی ها توصیه های بهداشتی

 

بتول زنجی دیگر شهروند خرم آبادی هم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان افزود: من تنها برای تهیه آراد هفته ای یک بار به نانوایی مراجعه می کنم.

 

وی بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا برای حفظ سلامت اعضای خانواده ام در خانه نان می پزم و گرچه مانند نان نانوایی نیست اما نیاز به مراجعه روزانه به نانوایی را حذف کرده ام.

 

زنجی با بیان اینکه حدود یک ماه و 15 روز است خانواده را در خانه قرنطینه کرده ام، ادامه داد: بین یک هفته تا 10 روز یکبار برای تهیه مواد ضروری من یا همسرم از خانه خارج می شویم

 

رعایت بهداشت توسط متصدیان نانوایی ها موجب دلگرمی است

سهراب زمانی شهروند کهنسال خرم آبادی هم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان گفت: نان از ملزومات زندگی است و مجبور می شویم چند روز درمیان برای تهیه نان به نانوایی مراجعه کنیم.

 

وی با ابراز رضایت از عملکرد نانوایی ها، گفت: برخی هم که رعایت نمی کردند دیده می شود که توسط مراکز بهداشتی پملپ شده اند.

 

زمانی بیان کرد: اینکه دیده می شود  متصدیان نانوایی محل برای گرفتن پول و کارت دستکش استاندارد می پوشند بسیار خوب و موجب دلگرمی مردم است.

 

در کنار دغدغه های موجود برای تهیه نان در روزهای کرونایی اهمیت رعایت بهداشت در توزیع و عرضه گوشت و مرغ هم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

مواد خام دامی و لبنی را از مراکزتحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند

 

مدیرکل دامپزشکی لرستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان، گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و اهمیت رعایت بهداشت برای پیشگیری از این ویروس لازم است مردم بیش از پیش رعایت نکات بهداشتی را مدنظر داشته باشند و با مصرف درست لبنیات و مواد خام دامی تحت نظارت دامپزشکی ایمنی بدن خود را بالا ببرند.

 

وی در خصوص نحوه مصرف گوشت قرمز و شیر تاکید کرد که سعی شود گوشت را به صورت پخته و شیر را بعد از شروع به دمای جوش به وسیله قاشق هم زده و به مدت ۳ تا ۵ دقیقه بجوشانند تا از سلامت کامل آن مطمئن شوند.

 

مدیرکل دامپزشکی لرستان، افزود: مردم هرگونه خرید مواد خام دامی مورد نیاز خود را از مراکزی که تحت نظارت دامپزشکی بوده تهیه کنند و از خرید مرغ به صورت قطعه شده در مراکز عرضه مواد خام دامی خودداری کنند مگر اینکه این قطعه بندی ها به صورت پک و از طریق مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی صورت گرفته باشد.

 

محمدخانی از ضدعفونی مناطق روستایی استان برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا خبرداد و اظهار کرد: به اهمیت موضوع با همکاری ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها و استفاده از توان پرسنل مجموعه و با کمک نیروهای بسیج سپاه پاسداران اقدام به انجام ضدعفونی در مناطق روستایی استان کرده است.

 

به رغم اهمیت تهیه نان،گوشت مرغ و دیگر کالای مصرفی خانواده، لازم است عموم مردم مراقب عوامل بیرونی باشند؛ چرا که در حالت عمومی احتمال آلودگی فروشندگان یا افراد قصاب به ویروس کرونا وجود دارد واین ویروس منحوس از فرد به فرد دیگری منتقل می شود.

 

تقویت نظارت نهادهای بهداشتی بر عملکرد مراکز خرید و نانوایی ها در این روزهای کرونایی از دیگر نکات مهمی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

پایان پیام/85

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس بنیاد مستضعفان کشور:

ساخت نیروگاه خرم آباد تجلی خودباوری ملی است

فتاح با اشاره به اینکه یاخت نیروگاه ترکیبی در کشور بومی شده است، گفت: نیروگاه خرم‌آباد تحریم‌ها را درهم‌شکسته و تجلی‌گاه خودباوری شده است.

اخبار برگزیده شبستان