خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

الخميس ٥ شوّال ١٤٤١

Thursday, May 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - بهداشت و درمان زمان :   ۱۳۹۹/۱/۱۹ - ۱۱:۵۶ شناسه خبر : ۹۱۳۴۹۰
یادداشت
کرونا ، پیشران نظافت و توسعه فرهنگ شهروندی
تهدید ناشی از ویروس کرونا سبب شده است ؛ بتوانیم بیماری کووید۱۹ را به عنوان یک پیشران در حوزه فرهنگ شهروندی قلمداد کنیم و آن را به حوزه‌های دیگر اجتماعی نیز تعمیم دهیم.

به گزارش خبرگزاری شبستان ، دکتر« جلال ریزانه» ، آینده پژوه و هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در یادداشتی به بررسی تبعات بیماری کرونا در جامعه پرداخت که متن آن به شرح زیر است:

جدال کشورها مختلف با ویروس مرگبار کرونا به یک دغدغه جهانی تبدیل شده است. تاکنون بیش از یک میلیون نفر به بیماری کوید19 (Covid-19) مبتلا و هزاران نفر جان باخته اند. جهان پیش از بیماری کرونا با جهان پس از کرونا قطعا تفاوت هایی خواهد داشت. ایران اسلامی هم با این بیماری درگیر شده و تبعات خاصی را در کشومان مشاهده می کنیم.

این بیماری واگیردار موجب توجه جدی تر به موضوع سلامت است تاجایی که می توان از کرونا به عنوان پیشران نظافت و توسعه فرهنگ شهروندی نام برد. ما شاهد این هستیم که موضوع نظافت در همه اقشار به طور جدی مورد توجه قرار می گیرد.  مهم ترین اتفاق این است که شهروندان ناچار به رعایت حقوق شهروندی شده اند ؛ فاصله فیزیکی را رعایت کرده و به حریم خصوصی دیگران احترام می گذارند. در گذشته شاهد این بودیم که بسیاری از شهروندان نه تنها نظافت شخصی را رعایت نمی کردند ، بلکه با دست‌های آلوده به زندگی روزمره می پرداختند.

این روزها شاهد این هستیم که وسایل نقلیه عمومی (مترو، اتوبوس و تاکسی) ملزم به رعایت و اعمال گندزدایی با مواد شیمیایی شده اند در حالی که در گذشته نظافت مورد توجه چندانی قرار نمی گرفت. توجه به حوزه بهداشت فردی  به شدت مورد توجه صدا و سیما قرار گرفته، در حالی که در گذشته جای فرهنگ شهروندی در رسانه ملی خالی بود. نکته جالب اینجاست که در روزهای رکود اقتصادی با قرنطینه شهروندان ، صنایع بهداشتی به شدت مورد توجه قرار گرفته اند و کار آنها رونق گرفته است.

تهدید ناشی از ویروس کرونا سبب شده است ؛ بتوانیم بیماری کوید19 را به عنوان یک پیشران در حوزه فرهنگ شهروندی قلمداد کنیم و آن را به حوزه‌های دیگر اجتماعی نیز تعمیم دهیم.

ما شاهد این هستیم که مردم خود را ملزم به رعایت قرنطینه کرده اند و افراد جامعه نیز فضایی ایجاد کرده اند که دیگران را ناچار به رعایت حقوق شهروندی می کنند. به عنوان نمونه می بینیم که افراد هنگام سرفه کردن تلاش می کنند خودشان را با رعایت نکات بهداشتی کنترل کنند. در ادارات هم شاهد این هستیم اگر کسی علایم بیماری را داشته باشد ؛ همکاران از فرد می خواهند که با ترک محیط به پزشک مراجعه کند. ماشاهد این هستیم که شهروندان بیش از گذشته به  سلامت خانواده و دوستان خود توجه می کنند.

پیشران ، اتفاقی است که جامعه را وادار به تغییر می کند ؛ به این معنی که تا پیشران وجود نداشته باشد ، تغییری هم رخ نمی‌دهد. تغییرات ناشی از کرونا ، پیشرانی محکم است که جامعه مجبور به تمکین در حوزه بهداشت فردی و بهداشت محیط کرده است.

یکی از رخدادهایی که پیشرانی ویروس کرونا ایجاد کرده ، این است که رسانه ملی با وزارت آموزش و پرورش ناچار به هم‌افزایی در حوزه آموزش شده‌اند که  اتفاقا مورد استقبال قرار گرفته‌اند. تاپیش از این شاید شبکه آموزش مخاطب چندانی نداشت اما این روزها به پایه ثابت برنامه‌های دانش‌آموزان تبدیل شده است. شبکه چهارم سیما هم که به عنوان شبکه نخبگان نامیده می شد ،  وارد عرصه آموزش شده است.افزایش ترافیک اپلیکیشن تلویبیون هم نشان می دهد که استفاده از این برنامه اندرویدی افزایش یافته‌است. در یک جمع بندی کلی از فضای آموزشی کشور در روزهای قرنطینه می توان گفت که فضای جدیدی با مشارکت نظام آموزشی شکل گرفته است که تا پیش از این غیر ممکن بود .امروز این باور ایجاد شده است که توسعه آموزش لزوما نیازمند فضای فیزیکی نیست و می توان از ظرفیت شبکه های اجتماعی ، فضای مجازی  و رسانه ملی می توان استفاده کرد.

در این میان ، زحمات کادر درمان به شدت مورد توجه قرار گرفته است. زحمات پزشکان و پرستاران تاپیش از این چندان مورد توجه جامعه قرار نمی‌گرفت اما مجاهدت این روزهای کادر درمان در کانون توجه جامعه است. شهدای سلامت ، ایثارگرانی هستند که در خط مقدم جنگ با ویروس کرونا جان باخته‌اند. احترام به کادر درمان را هم باید در لیست تغییرات براثر پیشرانی کرونا در حوزه فرهنگ شهروندی و سلامت نام برد.

                                

دریک جمع بندی کلی از کرونا به عنوان پیشران نظافت و توسعه فرهنگ شهروندی ، می توان گفت که در هر تهدید یک فرصت هم نهفته است. حالا می توانیم از تهدیدات ناشی از سایبربیولوژیک ، موقعیت های جدیدی در ابعاد مختلف جامعه ایجاد کنیم.»

 

پایان پیام/551

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

غفلت هایی که یک دختر را کشت

«رومینا اشرفی» دختر ۱۴ ساله که به دست پدر کشته شد. یک آسیب شناس اجتماعی در رابطه با این پرونده هشدارهایی داده است که باید جدی گرفته شود تا این جنایات تلخ تکرار نشود.

اخبار برگزیده شبستان