خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٤ ذو الحجّة ١٤٤١

Tuesday, August 4, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دفاعی و امنیتی زمان :   ۱۳۹۹/۴/۲۱ - ۱۲:۳۰ شناسه خبر : ۹۴۸۰۲۱
معاون تربیت و آموزش دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا :
دفاع مقدس آرزوی داشتن موشک را برای ایران محقق کرد
حجت الاسلام گواهی با بیان اینکه روحیه دفاع مقدس در شرایط شیوع ویروس کرونا، جمهوری اسلامی را حفظ کرد، گفت: دفاع مقدس آرزوی موشک را برای ما محقق کرد.

خبرگزاری شبستان _ گروه سیاسی _ فرزانه تهجا: دفاع مقدس آزمونی بزرگ و به یاد ماندنی از کشوری است که روی پای خود ایستاد و با پشتکار و توکل برخدا در سایه رهبری بنیانگذار انقلاب اسلامی در کمال ناباوری دنیا بلوک شرق و غرب را در هم شکست و الگویی بی نظیر در استقلال ، آزادی و بیداری اسلامی را در دنیا پایگذاری کرد در هیم زمینه گفتگویی با حجت الاسلام «عبدالعلی گواهی»T معاون تربیت و آموزش دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا به شرح زیر ارایه می شود.

دفاع را از دیدگاه اسلام توضیح دهید؟

در شرع مقدس اسلام چیزی به عنوان جنگ و کتاب الحرب معنا ندارد بلکه کتابی به نام دفاع یا جهاد وجود دارد. در مکتب اسلام هرگز جنگ نبوده و اگر طرف مقابل جنگ را آغاز کرد، مسلمانان مامور دفاع هستند و تمام جنگ هایی که در اسلام اتفاق افتاده، آغازگر آن طرف مقابل بوده است. در حادثه کربلا و در جنگ های صفین، جمل و سایر نبردهای اسلام آغازکننده جنگ طرف مقابل است اما از نظر اسلام دفاع وجود دارد.  امام رضا (ع) می فرماید اگر به کشور یا ملت شما حمله ای صورت گرفت بر شما واجب است که از حرز و نوامیس و تمامی دارایی های خود دفاع کنید؛ به همین جهت دفاع مقدس است.

 

دفاع مقدس چگونه شکل گرفت؟

دفاع مقدس آزمونی بسیار بزرگ برای انقلابیون کشور بود. در شرایطی که انقلاب به تازگی پیروز شده بود، دشمنان از ترس نفوذ و گستردگی انقلاب فردی مانند صدام لاابالی را اجیر و او را با ایران درگیر کردند و زمینه هشت سال جنگ تحمیلی را فراهم کردند و این همان ضرب المثلی بود که فرد دیوانه ای سنگی را به چاه می اندازد که 100 نفر عاقل نمی توانند آن را بیرون بیاورند. صدام منطقه را با حضور دشمنانی دیگر آلوده کرد؛ بر همین اساس جنگ تحمیلی علیه ایران آغاز شد و ما نیز بر اساس تعالیم اسلام دفاع را آغاز کردیم.

 

مهمترین دستاوردهای دفاع مقدس در کشور را عنوان کنید؟

اولین دستاورد دفاع مقدس که در کشور ظهور و بروز داشت، رهبری بنیانگذار انقلاب اسلامی بود که امام (ره) انصافا فرمانده عملیاتی در دفاع مقدس بود و تمامی تدابیر ایشان در دفاع مقدس و خط مقدم اجرا می شد و در بسیاری از پیشروی ها خود را نشان می داد.

همیت مردم از دستاوردهای دیگر دفاع مقدس محسوب می شود، تمام اقشار، جناح ها و گروه های سیاسی وقتی موضوع دفاع مقدس مطرح شد، همگی ورود پیدا کردند و از نوجوان، جوان، پیرمرد و پیرزن همگی در پشت جبهه رزمندگان را پشتیبانی کردند و مقدمات حضور آنها را فراهم می کردند. دفاع مقدس توانست آحاد مردم را بسیج کند، از پزشک و روحانی، دانشجو و دانش آموز و کارگر همگی در این دفاع حضور یافتند.

 

در شرایط ابتدای شکل گیری انقلاب چگونه با دست خالی در دفاع مقدس پیروز شدیم؟  

ما 36 هزار شهید دانش آموز، بیش از 4 و 500 شهید روحانی، 2500 شهید دانشجو و بسیاری از شهدا را از کسبه و صنعتگران در راه دفاع از میهن اسلامی تقدیم کردیم و حتی شاهد حضور اقشار زنان در جبهه ها و ثبت 6 هزار شهیده در تاریخ دفاع مقدس هستیم.

 

اعتقاد راسخ به کمک خداوند متعال و توکل به خدا از دیگر دستاوردهای دفاع مقدس است. اگر توکل بر خدا نبود، بی تردید با توجه به اینکه امکانات ما کم و دست  مان خالی بود ، در شرایطی که انقلاب به تازگی به پیروزی رسیده و ارتش سامانی نداشت و بسیج به تازگی شکل گرفته بود اما شاهدیم که پس از چند ماه از شکل گیری بسیج، جنگ تحمیلی آغاز می شود و شاهد حضور فعال مردم در جبهه ها هستیم؛ پس توکل بر خداوند و اعتقاد به پروردگار پیروزی های چشمگیری را در مقابل بیش از 50 کشور جهان که علیه جمهوری اسلامی گسیل شده بودند، رقم زد.

 

در جنگ تحمیلی بیش از 50 کشور صدام را حمایت کردند و تمام سلاح های مورد نیاز او را تامین و به جان ایران انداختند و شاهد بودیم که اسرایی که در جنگ تحمیلی توسط ایران به اسارت در می آمدند، هویت آنها از سایر کشورهای دنیا نیز بود و تابعیت سایر کشورها به جز عراق را نیز داشتند و هیچ یک از این کشورها تنها به دادن امکانات اکتفا نکردند و حتی نیروی انسانی نیز در اختیار عراق قرار دادند.

 

از دفاع مقدس چه درسهایی برای جامعه امروز می توان گرفت؟

انقلاب اسلامی توانست بلوک شرق و غرب را کنار بزند، در حالی که بلوک شرق و غرب هر یک قدرتی بلامنازعه بودند اما جمهوری اسلامی ایران با شکل گیری انقلاب اسلامی در مقابل آنها ایستادگی کرد و توانسته است با روحیه دفاع مقدس و پشتیبانی مردم قله های پیشرفت و ترقی را طی کند. اگر امروز همان روحیه دفاع مقدس و مدیریت جهادی در کشور شکل بگیرد، تردید نکنید که این کشور از مقابل تمام مسایل و مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... عبور می کند اما اگر روحیه این گونه باشد که هر کس جیبی پر کند و برای رسیدن به نان و مقامی جامه بپوشد، تردید نکنید که خداوند انقلاب را تضمین نکرده است که ادامه یابد؛ پس این روحیه انقلابی باید همچنان وجود داشته باشد. متاسفانه امروز مسئولان ما روحیه جهادی ندارند.

 

جهاد سازندگی را در آن دوران تصور کنید. آنها سنگرسازان این سنگر بودند و در خط مقدم  جبهه حضوری فعال داشته و همواره دیگران را بر خود مقدم می دیدند. تا زمانی که این روحیه در کشور حاکم بود، بسیاری از امور بدون مشکل پیش می رفت و بسیاری از بحران ها پشت سر گذاشته شد. ما شرایطی بدتر از امروز کشور را پیش رو داشتیم اما به دلیل روحیه بالای جهادی مسئولان حل شد. امروز می بینیم روحیه مدیران، رفاه طلبی، افزون طلبی و اشرافی گری را در پیش گرفته اند. وقتی روحیه اشرافی گری را در پیش می گیرند و قدرت طلبی را پیشه خود قرار می دهند، این امر نمی تواند کشور را پیش ببرد. رهبر انقلاب امسال را با نام جهش تولید نامگذاری کردند اما ببینید تا چه میزان کارخانه ها و مراکز تولیدی و صنعتی فعال هستند و تا چه اندازه ای توانستیم به افرادی که می خواهند فعالیت کنند، کمک کنیم.

 

در چه بخشی از مشکلات جامعه امروز می توانیم از دفاع مقدس الگو بگیریم؟

کرونا با تمام مشکلاتی که در کشور ایجاد کرد اما روحیه دفاع مقدس بار دیگر تجربه شد و همه به یکدیگر کمک می کنند. این کمک با یک ابلاغ و دستور رهبر انقلاب شکل گرفت. این روحیه باید در طی سال ادامه یابد و چرا نباید در میان مسئولان ترویج شود؟ افرادی که جنگ را تجربه کردند با شهامت بسیار و بالا در این میدان حرکت می کنند و در قرارگاه های مختلف سازندگی و حتی مساجد و مراکز مذهبی به تولید ماسک و ملزومات مبارزه با کرونا پرداخته اند.

 

همه می گویند پول در کشور وجود ندارد و نمی توان کار کرد اما می بینیم قرارگاهی مانند قرارگاه خاتم الانبیا در کشور حرکت می کند و پروژه ستاره خلیج فارس را اجرا می کنند. معتقدم انگیزه ای در این میان وجود دارد که اگر این انگیزه در میان مسئولان وجود داشته باشد و بار دیگر روحیه دفاع مقدس را تجربه کنند، مشکلات کشور قابل حل است؛ باید این رویداد بزرگ در کشور رخ دهد. اگر این امر محقق شود، نسل امروز به انقلاب امیدوار می شود. از خداوند می خواهیم بار دیگر مسئولان ما لباس کار و خدمت را به تن کنند و بدون چشمداشت به مردم کمک کنند، دولت و مجلس بدون چشمداشت کار کنند، ریاکاری را مسئولان کنار بگذارند.

 

آیا دفاع مقدس توانست بنیه دفاعی کشور را افزایش دهد؟

 اگر امروز نعمت های دفاع مقدس را به مردم یادآوری کنیم، قطعا مردم انقلاب را دوست می دارند، بگوییم کجا بودیم و به کجا رسیده ایم. دفاع مقدس کاری کرد که موشکی که برای ما یک روز آرزو بود، محقق شود.

امروز روحیه دفاع مقدس در شرایط شیوع ویروس کرونا جمهوری اسلامی ایران را حفظ کرد و کمترین آسیب را دید اما متاسفانه در مرحله دوم کرونا شاهد برخی بی احتیاطی ها هستیم. روحیه دفاع مقدس موجب شد بسیجیان در محلات و حتی مناطق محروم دست به کار شوند و در مبارزه با شیوع این ویروس امکانات مورد نیاز را فراهم کرده و به ضد عفونی محلات بپردازند.

 

انبوه زیادی از ماسک و مواد ضد عفونی در مراکز قرارگاه بسیج، مساجد و امامزادگان تولید شد و در اختیار مردم گذاشته شد و روی دوم دفاع مقدس را در دوران کرونا در کشور تجربه کردیم. اگر این روحیه در میان مسئولان حاکم شود، تمام مشکلات حل می شود./

 

 

 

پایان پیام/34
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون دادستان تهران:

مخالفت با روش قطره چکانی معرفی متخلفان ارزی

معاون دادستان تهران گفت: قوه قضاییه با روش قطره چکانی معرفی متخلفان ارزی موافق نیست و همه آنها باید معرفی شوند.

اخبار برگزیده شبستان