خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - زمان :   ۱۳۹۰/۱۰/۱۱ - ۱۴:۱۹ شناسه خبر : ۹۵۹۵۷
برای نخستین بار در اختتامییه پنجمین جشنواره ادبی یوسف:
نویسندگان زن در جشنواره ادبی یوسف پیشتازند
به گفته دبیر پنجمین دوره جایزه ادبی یوسف، تاکنون 360 نفر آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کرده اند که از میان آنها 205 نفر زن و 155 نفر مرد هستند.

به گزارش خبرنگار شبستان ،نشست رسانه‌ای پنجمین جشنواره «جایزه ادبی یوسف» صبح امروز (یکشنبه 11 دی) با حضور سرهنگ حسن رسولی، معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و نیز«عباس جعفری مقدم» دبیر این جایزه برگزار شد.

 

در این نشست خبری عباس جعفری مقدم، دبیر پنجمین دوره جایزه ادبی یوسف گفت: دبیر پنجمین دوره جایزه ادبی یوسف 614 اثر تا به امروز به دبیر خانه جشنواره ارسال شده، با این وجود تصمیم بر این است که با وجود آغاز داوری‌ها تا زمان به پایان رسیدن دور دوم داوری، امکان ارسال آثار و حضور آنها در چرخه‌ها داوری وجود داشته باشد.


جعفری مقدم تصریح کرد: با این حال تاکنون 200 اثر به مرحله دوم داوری‌ها وارد شده که 4 داور در 2 گروه به بررسی آنها خواهند پرداخت.

 

دبیر پنجمین دوره جایزه ادبی یوسف ادامه داد: همچنین در این در این دوره از جشنواره ادبی تاکنون 360 نفر برای ما آثار خود را ارسال کرده اند که از میان آنها 155 نفر مرد و 205 نفر زن هستند و میانگین سنی مردان بین 9 تا 57 سال و در زنان بین 12 تا 51 سال بوده است.

 

وی یاد آور شد: در دور سوم از داوری‌ها 20 تا 60 اثر مورد داوری قرار می گیرد که در این محله پنج داور به بررسی آثار خواهند پرداخت. 

 

جعفری مقدم اظهار کرد: چهار استان تهران، خراسان رضوی، قم و کرمانشاه صاحبان بیشترین تعداد آثار ارسال شده در این دوره از جشنواره هستند که ما ازدو نفراز استان کرمان و خراسان رضوی به عنوان پر کارترین افراد تقدیر می کنیم.

 

 

جعفری مقدم به حضوربخش تازه معرفی داستان کوتاه سال دفاع مقدس در این دوره از این جشنواره گفت: برای انتخاب این داستان تا کنون 19 اثر احصاء شده و با وجود فراخوان ارسال مجموعه داستان‌ها برای داوری، تنها یک ناشر برای دبیرخانه اثر فرستاد و در نهایت نیز از این مجموع کتاب 216 اثر مورد داوری سه داور ما قرار می‌گیرد و برترین آثار انتخاب می شوند.

 

وی به معرفی داوران پرداخت و تصریح کرد:در جایزه ادبی یوسف و در مرحله مقدمانی من و اصغر استادحسن معمار آثار را داوری کردیم و هر اثری که از نگاه یکی از ما مثبت بود به مرحله بعد می‌رفت.

 

وی ادامه داد: در مرحله دوم نیز کامران پارسی‌نژاد، مریم شریف رضویان، عباس جعفری مقدم و سرکار خانم عبدالحسینی، داوری را انجام دادند و در مرحله پایانی نیز محسن پرویز به هیات داوران اضافه شده و به جای خانم شریف رضویان یک داور دیگر به گروه اضافه می شود.

 

دبیر پنجمین جایزه ادبی یوسف درباره ترکیب هیئت داوران انتخاب داستان سال دفاع مقدس،گفت: در مرحله اول از این دوره ، احمد شاکری، مریم مقانی و عباس جعفری مقدم داوری می کنند و در بخش پایانی نیز به جای مریم مقانی، یک داور دیگر اضافه خواهد شد که البته نام وی هنوز نهایی نشده است.

 

جعفری مقدم در پایان عنوان کرد: کیفیت آثار ارائه شده در بخش اصلی خوب است که بدون شک اثر برگزیده در این بخش معرفی می شود ولی در بخش داستان برگزیده سال، آثار ضعیف زیاد است و ممکن است تعداد برگزیده‌ها کمتر باشد.

 

همچنین سرهنگ حسن رسولی ،معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این نشست به ارایه سخنانی پرداخت و گفت: فعالیت‌های فرهنگی در تمام عرصه‌های حوزه دفاع مقدس مانند پازل بزرگی است که هر فعالیت، قطعه‌ای از آن را تشکیل می‌دهد.
 

وی افزود:برخی از این فعالیت‌ها دارای تاثیراتی عمیق و دور و برخی از آنها نیز تاثیراتی زود گذر دارد در حوزه شعر و داستان و خاطره با وجود اینکه هر کدام به عنوان یکی از این گزینه ها از تاثیرگذاری قابل قبولی برخوردار هستند اما سهم خاطره به نظر بیشتر از سایرین به نظر می‌رسد.

 

وی با بیان اینکه یک داستان‌نویس اگرهیچ ذهنیتی راجع به جنگ نداشته باشد و چیزی هم درباره آن نخوانده باشد برای نوشتن از جنگ چیزی جز تجاوز و خشونت از جنگ استنباط نمی‌کند عنوان کرد: این مسئله در حالی است که دفاع مقدس ما چیزهای دیگری جدای از جنگ هم دارد که نمونه‌های فراوانی از آنها در آموزه‌های دینی ما دیده می‌شود.

 

معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ،در ادامه با تاکید بر ضرورت تدوین منسجم کتب خاطرات تاکید کرد: این کتاب‌ها باید کوچک‌ترین خاطرات دفاع مقدس را در خود روایت کنند تا بتوان بر مبنای آنها به خلق داستان پرداخت.

 

گفتنی است مراسم اختتامیه پنجمیم دوره جایزه ادبی یوسف25 بهمن برگزار می شود اما مکان برگزاری جشنواره هنوز مشخص نشده است.

 

پایان پیام/

پایان پیام/37
کلید ‫واژه‌ها:

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان بررسی می کند

تکرار؛ آفت «گرافیک عاشورایی»

تکراری بودن خطوط و طراحی های هنر عاشورایی در سطح شهر، چالشی است که در ایام ماه محرم بسیار به چشم می آید.

اخبار برگزیده شبستان