خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

الأربعاء ٦ ذو القعدة ١٤٤٢

Wednesday, June 16, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - جوانان و اشتغال زمان :   ۱۳۹۹/۸/۱۱ - ۱۴:۱۴ شناسه خبر : ۹۸۸۹۶۴
شبستان گزارش می دهد:
پیروی از خرافات با فاصله گرفتن از معنویات
مردمی که سرنوشت خود را در انواع فال ها جستجو می کنند، در میان آنان هر نوع قشری می توان یافت که برای حل مشکلات خود به جای اعتماد به خداوند، پیش فالگیرها و رمال ها می روند.

خبرگزاری شبستان، گروه اجتماعی، معصومه بدخشان: از گذشته های دور که همه چیز دستی و سنتی پیش می رفت تا کنون که با پیشرفت علوم با انواع تکنولوژی ها رو به رو هستیم، تمایل  به فال گرفتن و فالگیری در میان برخی از مردم وجود داشته و دارد.

 

در میان این مردم که سرنوشت خود را در انواع فال ها جستجو می کنند، سطح تحصیلات و اعتقادات خیلی اهمیت ندارد، از هر نوع قشری می توان پیدا کرد که برای حل مشکلات خود پیش فالگیرها و رمال ها می روند.

 

حالا با پیشرفت تکنولوژی روش های فالگیرها هم مجازی شده است و صفحات زیادی که مربوط به فال گرفتن است در شبکه های اجتماعی به چشم می خورد. هر روز هم یک نام به فال ها اضافه می شود، فال قهوه، فال تاروت، فال اعداد، فال تخم مرغ، فال گربه و انواع دیگری از فال ها که در فضای مجازی جولان می دهند.

رمال هایی که انواع فال ها را به صورت مجازی و تلفنی می گیرند برای مثال رمالی که معتبرترین فالش از ظن خود فال «گربه» است. گربه را از چین آورده و روح گربه سرونوشت تعیین می کند. دیگری هم بر روی فال تخم مرغ تبلیغ می کند که با  تخم مرغ متوجه می شود که چه کسی بلای جان زندگی آن فرد شده است! فالگیر دیگر انواع فال ها همانند قهوه و تاروت می گیرد. رمال ها از این فعالیت ها با خالی کردن جیب های مردم ساده درآمدزایی می کنند.

 

قرآن حلال مشکلات مردم است

در همین باره، حجت الاسلام اکبری استاد دانشگاه و کارشناس مذهبی به خبرنگار شبستان می گوید:این دسته از فالگیری ها خرافات است. ما قرآن کریم را داریم و حلال تمام مشکلات ما بهره بردن از این کلام خدا است.

 

او ادامه می دهد:مردم آگاه باشند کتاب مقدسی همچون قرآن مجید کتابی نورانی و شفا دهنده است. با این وجود چرا انسان ها به سمت خرافات می روند.

 

این کارشناس مذهبی بیان می کند: ممکن است با توجه به تردستی، تیز ذهنی، تمرینات و تجربیاتی که فالگیران دارند در هنگام فال برخی از حرف هایشان درست در آید و مشکل مردم هم همین است، فالگیر ها با اطلاعات غلط و درست مردم را را دچار ابهام و گمراهی می کنند  و برخی از کسانی که پیش فالگیر می روند می گویند فلان صحبتش درست بود. هزینه های کلانی را هم پرداخت می کنند.

 

او تصریح می کند: این در حالی است که ما آیات قرآنی برای حل مشکلات داریم ولی باید نسبت به دستورات و آیات الهی اعتقاد قلبی داشته باشیم.

 

این کارشناس دینی تاکید کرد: قرآن کریم نور در برابر ظلمت ها است. نام قرآن کریم آرامش دهنده قلب ها است.

 

دور شدن از معنویت می تواند یکی از عوامل تمایل مردم به خرافات باشد و در این راه هم با صرف هزینه های کلان آسیب های جبران ناپذیری را برای خود می خرند.

 

ارتباط مستقیم فاصله گرفتن از ارزش های معنویی با ضد ارزش ها

 

در همین ارتباط، ِ«مجید ابهری» متخصص علوم رفتاری هم به خبرنگار شبستان می گوید: متاسفانه فاصله گرفتن از ارزش های معنویی باعث روی آوردن به ضد ارزش ها می شود. در این باره می توان گفت، در رسانه های مجازی شاهد تبلیغات در زمینه فال های گوناگون هستیم.

این آسیب شناس اجتماعی افزود: این پیروی از فال و فالگیر از دیرباز در تاریخ وجود داشته است و زندگی ها به فال و فالگیری متصل شده است. اخیرا این باورهای گسترش یافته است که نشان از فاصله گرفتن از ارزش ها دارد.

 

او بیان می کند: یک فالگیر چندین برابر یک استاد دانشگاه درآمد دارد. فال ها انواع مختلفی از فال ورق، ماسه، قهوه، تاروت و چوب دارد که فالگیر ها انجام می دهند.

 

ابهری با بیان اینکه شاهد گسترش فال حیوانات هستیم تصریح می کند:قبلا پرنده ها فال حافظ می کردند، فالگیران دانه روی فال می ریختند و پرنده فال را بر می داشت. اخیرا فال گربه مورد تبلیغ قرار گرفته که این گربه های دارای موکل هستند. در کشور های اروپایی در جریان مسابقات ورزشی جام جهانی شاهد بودیم که حیواناتی همانند لاک پشت برای پیش بینی نتایج استفاده می شد.  اخیر هم شاهد فال گربه برای انتخاب مسیرزندگی و همسر هستیم که و یک حرکت ناباورانه و مخالف علم و دین است.

 

او بیان می کند: فالگیران راست می گویند برای خود فالی گیرند که نیاز نداشته باشند ازمردم پول بگیرند. بسیاری هم در تبلیغات این فالگیران نقش دارندچون درصدی از معرفی مشتری دریافت می کنند.

 

باید برای حل مشکلات و تصمیمات درست دعا کرد و به خدا توکل کرد و این موضوع بسیار با رمالی تفاوت دارد.

 

وی با تاکید بر اینکه باید باور های دینی تقویت شود می گوید:در یک پژوهش میدانی برای سنجش سواد آدم ها برای گرایش به گرفتن فال، 75 درصد دارای مدرک بالاتر از لیسانس بود و علت این مسئله تفکر خرافی بین برخی از افراد تحصیل کرده و روشنفکر است که مبنای روشن و قوی برای استدلال های خود ندارند.

 

نکته قابل تامل این است که با پیشرفت علوم و بالا رفتن سطح آگاهی و سواد مردم باز افرادی هستند که تمایل به گرفتن فال دارند و در مقابل هم شیادانی کمین کرده اند تا از سادگی این افراد استفاده کنند و این موضوع همواره به صورت حضوری و مجازی در حال انجام است و گویا نقطه پایانی برای آن وجود ندارد.

 

 

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک جامعه شناس:

انسجام و وحدت اجتماعی حلقه مفقوده برای حل مسائل جوانان

کار چی گفت: حلقه مفقوده برای حل مسائل جوانان انسجام و وحدت اجتماعی است. باید دولت آینده سراشیبی که بهش گرفتار شده ایم را درک کند و عمیقا به موضوع بحران هویت بپردازد.

اخبار برگزیده شبستان