امروز:پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

مسجد «بی بی خانم» در سمرقند+عکس

مسجد «بی بی خانم» در سمرقند+عکس

خبرگزاری شبستان: مسجد بی بی خانم در سمرقند، یکی از بناهای قدیمی در این شهر است که ۶۱۷ سال پیش در زمان تیموریان ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از شبکه خبری «یورو نیوز»، مسجد بی بی خانم یا مسجد بی بی خاتون در سمرقند، بیش از  600 سال پیش در زمان تیموریان ساخته شده است و امروزه به مکانی برای جذب گردشگران تبدیل شده است.

 

واریسا سلیمانوا؛ راهنمای گردشگری در سمرقند، درباره این مسجد، گفت: این مسجد به نام «بی بی خانم» همسر تیمور لنگ بوده است و تیمور لنگ در سال 1399 میلادی دستور ساخت آن راصادر کرد و در آن زمان یکی از بزرگ ترین مساجد جهان محسوب می شد.

 

وی افزود: ورودی اصلی این مسجد بسیار خیره کننده است و ارتفاع آن 50 متر است که این ارتفاع معادل یک ساختمان 15 طبقه است.

 

این راهنمای گردشگری سمرقند در ادامه اظهار کرد: این مسجد از جمله گنبدها، مناره های آن بارها مرمت شده است تا برای نسل های آینده باقی بماند.

 

بنابرگزارش ها، تیمور پس از لشکرکشی خود به هندوستان، تصمیم گرفت مسجدی بزرگ را در پایتخت کشور بزرگ خود، سمرقند بسازد.

 

دیوار خارجی این بنا، ۱۶۷ متر درازا و ۱۰۹ متر پهنا و بلندترین نقطه آن (نوک گنبد) ۴۰ متر بلندی و ورودی آ ن هم ۳۵ متر بلندی دارد. قرآن مرمری بزرگی هم در حیاط آن است.

 

تیمور با غنایم زیادی که (۹۰ فیل آنها را حمل می‌ کردند) از هند در سال ۷۷۸ خورشیدی آورده بود خیلی زود دستور ساخت مسجد را داد و در طول پنج سال ساخت مسجد به پایان رسید.

 

سمرقند، دومین شهر بزرگ ازبکستان، و مرکز استان سمرقند است. این شهر در ارتفاع ۷۰۲متری از سطح دریا واقع شده است.

 

بیشتر ساکنان این شهر فارسی ‌زبان هستند و به فارسی تاجیکی صحبت می‌کنند. این شهر یکی از مراکز تاریخی مردم تاجیک در آسیای میانه‌ است.

 

 

 

 

 

 

زمان: ۱۳۹۵/۸/۱۹ - ۱۳:۴۴
شناسه خبر: ۵۸۶۷۳۵