خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶

الخميس ٣ ذو القعدة ١٤٣٨

Thursday, July 27, 2017

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سبک زندگی

رضا غلامی در درس‌گفتارهای فلسفه تمدن نوین اسلامی:

دین و عدالت مهمترین مولفه‌های تمدن نوین اسلامی است

خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه ویژگی های اساسی تمدن نوین اسلامی همزمان مولفه های تمدن را هم به وجود می آورند، گفت: دین و عدالت مهمترین مولفه های حاکم بر مجموعه تمدن نوین اسلامی است.

سنگ محکِ ارزش انسان!

خبرگزاری شبستان: آنچه كه روى من اثر مى‏ گذارد، همان نشان دهندۀ جريان وجود من است، امیرالمومنین امام على (ع) مى‏ فرماید: «ارزش هر كسى برابر همان چيزى است كه آن را خوب مى ‏شمارد و رويش حساب مى ‏كند.»

هماهنگی برای جریان سازی فرهنگی را تکلیف شرعی خود بدانیم

خبرگزاری شبستان: در مقابل ما جبهه دشمن قرار دارد که بدون تلاش برای جریان سازی، دست به عمل نمی‌زند. باید هماهنگی برای جریا‌ن‌سازی را تکلیف شرعی و اخلاقی خود تلقی کنیم.

استاد حوزه در گفت وگو با شبستان:

سیره پیامبر(ص) در برخورد با فرزند دختر/الگوسازی مناسبی برای دختران نداشته ایم

خبرگزاری شبستان: هرگز نمی توان بر اساس جنسیت، افراد را قضاوت کرد. زن یا مرد بودن معیار نیست. امروز اگر تا این اندازه ناهنجاری های اجتماعی را به ویژه در مورد دختران شاهدیم باید علت را در عدم ارایه الگوی مناسب جست وجو کنیم.

آغاز انتشار دوفصلنامه تمدن نوین اسلامی

خبرگزاری شبستان: اولین شماره دوفصلنامه علمی تخصصی تمدن نوین اسلامی ویژه بهار و تابستان ۹۶ به همت پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) منتشر شد.

حیات طیبه در کلام امیر(ع)

امنیت در دامان فضیلت‌گرایی متولد می شود

خبرگزاری شبستان: حکومت و جامعه‌ای که در پی دست‌یافتن به فضیلت‌ها و برتری‌های اخلاقی باشد، امنیت را به طور طبیعی در همه عرصه‌ها جاری می‌سازد.

رئیس موسسه مهندسی دوباره زندگی در گفت وگو با شبستان:

«دختر» عطیه الهی به پیامبر خاتم(ص) است/شان کریمه اهل بیت(ع) در کلام ثامن الحجج(ع)

خبرگزاری شبستان: خداوند به برترین آفریده خودش یعنی پیامبر(ص)، پسر نداد و به وجود دختری که به حضرت(ص) عطا کرد، بر او منت گذاشت و سوره ای را در شان و مقام دختر پیامبر خاتم اش(ص) نازل کرد که هیچ قسمتی از آن سوره در قرآن تکرار نشده است.

حیات طیبه در کلام امیر(ع)

منشأ بسیاری از ناامنی‌های اجتماعی!

خبرگزاری شبستان: منشأ بسیاری از ناامنی‌ها، چه در عرصه حکومتی و چه در عرصه اجتماعی، خود‌بزرگ‌بینی، گردن‌فرازی و تکبرورزی است و زیر پاگذاشتن این امر راهی روشن در کاستن رفتار و مناسبات امنیت‌زدا است.

یک کارشناس مذهبی در گفت وگو با شبستان(۲)

بایدها و نبایدهای مصرفِ اموال اداری

خبرگزاری شبستان: مصرف بی رویه و غیرلازم از اموال دولتی مصداق اسراف و تضییع حق الناس است؛ زمانی که امکانات و ابزارهایی در اختیار یک فرد قرار می گیرد، به منزله امانت است و چون از بیت المال مسلمانان تهیه شده باید در رعیات آن نهایت دقت را داشت.

بایدها و نبایدهای مصرفِ اموال اداری

یک کارشناس مذهبی در گفت وگو با شبستان(۱)

پرداخت بهای مصرف آب و برق، اسراف و تضییع حق الناس را توجیه نمی کند

خبرگزاری شبستان: انسان نباید تصور کند به دلیل پرداخت کردن هزینه و مابه ازای آب یا برق، می تواند هر میزان خواست مصرف کند، زیرا اسراف است، بسیاری از مواهب الهی وابسته به آب است و با اسراف آن ممکن است، بسیاری از نعمت های الهی را از دست بدهیم.

بایدها و نبایدهای مصرفِ اموال اداری

در جلسه نقد «حقوق بشر و محیط زیست» مطرح شد:

فرهنگ دینی ما مملو از آموزه‌های محیط زیستی است

خبرگزاری شبستان: فرهنگ دینی و ملی ما مملو از آموزه‌های محیط زیستی است. پیامبر (ص) می فرمایند: شکستن شاخه‌های درختان، مانند شکستن بال فرشتگان است. این در فرهنگ ماست.

آثار مشترک قوای سه‌گانه نفس به روایت آیت الله مجتبی تهرانی

خبرگزاری شبستان: چاپ دوم از جلد چهاردهم مجموعه اخلاق الاهی با عنوان آثار مشترک قوای سه‌گانه نفس منتشر شد.

حیات طیبه در کلام امیر(ع):

راهکار اصلاح روابط و رسیدن به امنیت پایدار

خبرگزاری شبستان: هر میزان که فرهنگ نیک‌کرداری در جامعه رشد یابد و نیز هر قدر زمامداران و کارگزاران حکومت در روابط و مناسبات خود نیک‌رفتار باشند، امنیت میدان ظهور بیش‌تری می‌یابد که هیچ چیز مانند آن به اصلاح روابط و امنیت پایدار کمک نمی کند.

آینده نگری از شاخصه‌های سبک زندگی اسلامی است

کارشناسان در گفت وگو با شبستان مطرح کردند:

«فلسفه برای کودک»؛ آموزش مواجهه اخلاقی و عادلانه با زندگی

خبرگزاری شبستان: فلسفه برای کودکان تلاش می کند تا ذهن کودک را با رویکردی پرسش محور و نقادانه تربیت کند. این سیر در آموزه های اسلامی ما نیز وجود دارد اما کمتر در مقام عمل به ‌آن توجه کرده ایم در حالی که آموزش و پرورش کودک، نیازمند تربیتی عاقلانه است.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

شمارۀ جدید دوفصلنامۀ ادب فارسی

خبرگزاری شبستان:شمارۀ جدید دوفصلنامۀ ادب فارسی (سال ششم، شماره ۲، پاییز و زمستان ۱۳۹۵) به صاحب امتیازی دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران ...

هجده قطعه از آثار استاد« ابوالحسن صبا »منتشر شد

خبرگزاری شبستان:هجده قطعه از آثار استاد ابوالحسن صبا در کتابی با عنوان "کاروان صبا" از سوی انتشارات« سروش» منتشر و روانه بازار نشر شد.

کتاب «حضرت بقیه الله» استاد شجاعی منتشر شد

خبرگزاری شبستان:چاپ پنجم کتاب « حضرت بقیه الله» تألیف آیت الله استاد «محمد شجاعی» از سوی انتشارات «سروش» منتشر و روانه بازار نشر شد

«زیارت، چراغی در مسیر هدایت» را بخوانید

خبرگزاری شبستان: کتاب «زیارت، چراغی در مسیر هدایت» نوشته حجت الاسلام «محمدمهدی فجری» از سوی انتشارات «بهار دلها» چاپ شده است.

«تپه جاویدی و راز اشلو»کتابی دفاع مقدسی که توصیه می شود حتما بخوانید

خبرگزاری شبستان:«تپه جاویدی و راز اشلو»روایت داستانی زندگی شهیدی «مرتضی جاویدی» است که «اکبر صحرایی»آن را در رمانی به تصویر کشیده است.

بیشتر