خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

السبت ٦ ذو الحجّة ١٤٣٩

Saturday, August 18, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

علوم انسانی

رییس موسسه پژوهشی مطالعه و تدوین حکمت و معارف خواجه نصیر؛

زشت و زیبا؛ مدلی موفق از ارایه مباحث فلسفی و عرفانی در سینما

حمیدرضا آیت اللهی، با بیان اینکه فیلم زشت و زیبا سرشار از مضامین فلسفی و عرفانی در کانتکسی سینمایی است، گفت: این فیلم را می‌توان مدلی موفق در ارائه مباحث فلسفی و عرفانی در سینما دانست. زشت و زیبا بیشتر عرفانی است تا فلسفی.

محورهای کمیسیون تعلیم و تربیت کنگره علوم انسانی اسلامی تصویب شد

دبیرخانه پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی محورهای موضوعی کمیسیون تعلیم و تربیت اسلامی را به تصویب رساند.

مدیر گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خبر داد:

آماده سازی ۱۰ اثر علوم انسانی برای ورود به بازار نشر

علی رمضانی با بیان اینکه ۱۰ اثر فرهنگ پژوهی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در دست انجام است، گفت: فرهنگ‌ و مباحث پیرامون آن مبنای بسیاری از اقدامات اساسی یک تمدن، نظام فکری و نظام سیاسی و پژوهش در آن از کارهای زیربنایی است.

زاویه با «اگر نئولیبرالسیم نبود» ورق می خورد

مجله علوم انسانی زاویه امشب، ۲۴ مرداد با حضور حسن سبحانی و مجید شاکری به موضوع «اگر نئولیبرالسیم نبود»، می پردازد.

حجت الاسلام ترخان:

اسلامی‌سازی علوم انسانی جهاد کبیر است

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تأکید کرد: سه نوع جهاد داریم. جهاد اصغر که مبارزه نظامی است، جهاد اکبر که مبارزه با نفس است و جهاد کبیر که شامل نپذیرفتن سلطه اقتصادی، علمی و فرهنگی و… دشمن و کفار می شود.

رئیس انجمن فقه و حقوق حوزه علمیه قم:

نباید نسبت به علم و دانش معصوم‌انگاری غلط شود

آیت الله علیدوست تاکید کرد: بحث علم و دانش چیزی نیست که ملاحظات سیاسی با آن قاطی شود یا یک معصوم‌انگاری غلط صورت بگیرد. هر چه حاصل فکر بشری غیرمعصوم است، قابل نقد بوده و باید هم نقد شود

پاسخ سعید زاهد به سخنان رسول جعفریان درباره علوم انسانی اسلامی

استاد دانشگاه شیراز گفت: علوم انسانی و اجتماعی اسلامی که در دوران انقلاب اسلامی به طور جدی به آن پرداخته شده است، هنوز در ابتدای راه خود و در حال پیشرفت است.

حجت الاسلام پارسانیا:

اسلام عقل و علم را راه تشخیص درستی ایمان می داند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عقل گاهی به عنوان موجود مجرد و گاهی به عنوان قوه ادراک به کار می رود. در فرهنگ اسلامی عقل و علم در مقایسه با منزلت عبادت، برتری دارند و حتی عقل و علم درست یا غلط بودن ایمان را مشخص می کنند.

کنفرانس بین المللی «مطالعات اجتماعی فرهنگی و پژوهش های دینی» برگزار می شود

کنفرانس بین المللی «مطالعات اجتماعی فرهنگی و پژوهش های دینی» در محورهای متنوع همچون پژوهش های دینی و علوم اسلامی برگزار می شود.

سمینار قرآن‌پژوهی پیشرفت برگزار می شود

نخستین سمینار دومین کنفرانس قرآن‌پژوهی پیشرفت با موضوع «اولین گام در پارادایم اجتهادی تفسیر پیشرفت‌شناخت بنیان فلسفه دینی» ۲۵ مردادماه برگزار می شود.

«جریان شناسی سیاسی در ایران» به چاپ نوزدهم رسید

کتاب «جریان شناسی سیاسی در ایران» به قلم علی دارابی و با تلاش برای ارائه درک صحیح از تحولات سیاسی – اجتماعی ایران بخصوص در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نسل امروز، برای نوزدهمین بار منتشر شد.

«معامله قرن» بررسی می شود

نشست نقد و بررسی «معامله قرن» با بررسی زوایای پیدا و پنهان طرح آمریکایی اسرائیلی درمورد تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل، برگزار می شود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تشریح کرد

نحوه مواجهه با وجه عرفانی فرهنگ ایرانی

مهدی بنایی تاکید کرد: در تاریخ بودن ما خاستگاه پرسش ما می شود و ما چون در عالم هستیم ملزم به پرسش می شویم و این انسان هر چه بیشتر در غفلت و نسیان باشد، پرسش او انتزاعی‌تر می شود.

پژوهشگر و استاد حوزه:

دین هم بر مبادی علم و هم برگزاره های ناظر به واقع و اهداف علم اثرگذار است

حجت الاسلام امیر غنوی گفت: واقعیت این است که دین هم بر مبادی علم و هم برگزاره های ناظر به واقع و هم بر اهداف علم اثرگذار است، و نسبت میان علم و دین تکمیلی است و گاهی دین نیز بر علم اثر می گذارد.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

کتاب های پرفروش تاریخ۲/«داستان دو شهر» اثر چارلز دیکنز همچنان خواندنی ودلچسب

خبرگزاری شبستان:داستان دو شهر اثر مشهور چارلز دیکنز است تا کنون حدود ۲۰۰ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است و همچنان علاقه مندان بسیاری ...

«من عاشق افسانه نیستم»

خبرگزاری شبستان:«مریم معینی» در رمان «من عاشق افسانه نیستم» داستان جوانی را در کوران جنگ تحمیلی روایت می‌کند که در پی حوادثی مجبور به زندگی در خاک ...

«ابوریحان بیرونی» از مجموعه «تاریخ و ادبیات ایران»

«ابوریحان بیرونی» از مجموعه تاریخ و ادبیات ایران به کوشش «محمد دهقانی» را انتشارات «نی» چاپ کرده است.

کتاب اول و دوم «فلسفه برای نوآموزان» چاپ شد

کتاب اول و دوم «فلسفه برای نوآموزان»اثر« شارون ام کای» و«پل تامسون»با ترجمه «هوشیری فراهانی» را انتشارات «آفرینگان» چاپ کرده است.

«۶۳ داستان از زندگانی حضرت علی(ع)» از حجت الاسلام هادي قطبي

خبرگزاری شبستان:«۶۳ داستان از زندگانی حضرت علی(ع)» حجت الاسلام هادي قطبي اثر«حجت الاسلام هادي قطبي» را انتشارات «بهار دلها »چاپ کرده است.

بیشتر