خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶

الجمعة ٥ ربيع الأوّل ١٤٣٩

Friday, November 24, 2017

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

علوم انسانی

کرسی فقه اباضیه در دانشگاه مذاهب اسلامی راه اندازی می شود

خبرگزاری شبستان: فرحات الجعیبری، رئیس فرقه اباضیه شمال آفریقا با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران، با معاونین دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد.

در برنامه «همراه با خرد» مطرح شد؛

نقره‌کار: ضرورت اصلاح سرفصل‌ رشته‌های هنر، معماری و شهرسازی/ پورجعفر: عده‌ای نگاه متحجرانه را هنر اسلامی می نامند

خبرگزاری شبستان: عبدالحمید نقره‌کار بر ضرورت اصلاح سرفصل های هنر و معماری و شهرسازی توسط شورای تحول و ارتقای علوم انسانی تاکید کرد و محمدرضا پورجعفر هم درباره هنر اسلامی گفت: عده ای نگاه متحجرانه را هنر اسلامی نامگذاری می کنند.

فضیلت سادگی به روایت اطلاعات حکمت و معرفت

خبرگزاری شبستان: شماره جدید ماهنامه اطلاعات حکمت و معرفت با موضوع فضیلت سادگی و بررسی مسائلی همچون «چرا فیلسوفان از صرفه جویی مخارج دفاع می کنند؟» منتشر شد.

اعلام برنامه های گروه تاریخ و فلسفه علم موسسه حکمت و فلسفه ایران

خبرگزاری شبستان: برنامه سخنرانی های گروه تاریخ و فلسفه علم موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، از سوی روابط عمومی این موسسه اعلام شد.

انتشار شماره هشتاد و هشتم از «خردنامه صدرا» با سرمقاله آیت الله خامنه ای

خبرگزاری شبستان: هشتاد و هشتمین شماره از فصلنامه علمي پژوهشي «خردنامه صدرا» با مقالاتی همچون «حكمت؛ گمشده انسان معاصر» و سرمقاله آیت الله سیدمحمد خامنه ای منتشر شد.

باید از تک بُعد نگری در تولید علوم انسانی اسلامی اجتناب شود

خبرگزاری شبستان: نظریه مدیریتی نفس، در عین حفظ جنبه مجرد و روحانی نفس از یک بعد نگری که رویکردهای تجربه ‌گرا، عقل ‌گرا و اراده ‌گرا دارند فراتر رفته است و نفس را وحدت دهنده کثرت ‌های متفاوت قلمداد می ‌کند.

انتشار شماره دوم از «کتاب نظریه»

خبرگزاری شبستان: جلد دوم از نشریه «کتاب نظریه»، کتابی در عالی‌ترین سطح علم و تحقیق برای انتخاب و معرفی نظریه های برتر در عرصه علوم انسانی منتشر شد.

چهارم آذرماه؛

همایش حکمت سینوی برگزار می‌شود

خبرگزاری شبستان: همایش بزرگداشت ابن‌سینا؛ حکمت سینوی به مناسبت روز جهانی فلسفه با حضور شخصیت های صاحبنام برگزار می شود.

همایش «انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی» برگزار می‌شود

خبرگزاری شبستان: به مناسبت فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، همایش ملی«انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی(ره)؛ از نظریه تا عمل»، خرداد ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.

میزبانی مجمع عالی حکمت اسلامی از دو نشست علمی

خبرگزاری شبستان: دو نشست علمی با موضوعات آغاز آفرینش و تبیین جایگاه مردم در نظام سیاسی اسلامی از منظر علامه طباطبائی(ره) چهارشنبه، اول آذرماه در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.

دکتر خسروپناه در همایش روز جهانی فلسفه:

حکمت به سواد و تحصیلات نیست/امر به معروف و نهی از منکر از مصادیق بارز حکمت است

خبرگزاری شبستان: ممکن است کسی فیلسوف باشد و خیلی اصطلاح هم بداند و از وجود و ماهیت و جوهر و عرض و کلیات خمس حرف بزند، ولی فضیلت نداشته باشد و اهل تکبر و فخرفروشی باشد، معاذالله خدا را بنده نباشد. این شخص فلسفه دارد، ولی حکمت ندارد.

دکتر محقق داماد در همایش روز جهانی فلسفه:

مخالفان با عقل با امیرالمومنین(ع) مخالفند/ملاصدرا در همه آثارش دین و عقل را آشتی داده است

خبرگزاری شبستان: آیت الله دکتر مصطفی محقق داماد با بیان اینکه رابطه میان حکمت و دیانت و یا به عبارت دیگر دین و تعقل در ادبیات ما سابقه طولانی دارد، گفت: کسانی که با عقل مخالفت اند در واقع با امیرالمومنین علی(ع) مخالفند.

ابراهیمی دینانی در همایش روز جهانی فلسفه:

اگر درست فکر کنیم نه داخل دین جنگ داریم و نه ادیان با هم مشکلی دارند

خبرگزاری شبستان: ادیان همه یک حرف را زده و همه شان با عقل سروکار دارند، عقل نه تنها هدف را می شناسد بلکه هر مومنی به هر دینی که هست هدف دارد. عقل هدف را تعیین می کند و معیار هدف ها را می شناسد، بنابراین باید ادیان را مطالعه کنیم.

بررسی نسبت عقل و دین از دیدگاه علامه طباطبایی(ره)

خبرگزاری شبستان: نشست «نسبت عقل و دین از دیدگاه علامه طباطبایی(ره)» به همت گروه علمی فلسفه دین در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

نمایشنامه «یورت» عرض ارادت به امام رضا(ع)

خبرگزاری شبستان:نمایشنامه «یورت» به اهتمام «بهرام صادقی مزیدی» برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران توسط انتشارات «سوره مهر» عرضه شد.

داستان «طنابی از آتش» به قلم «محمدرضا سرشار» برای نوجوانان

خبرگزاری شبستان:کتاب «طنابی از آتش» عنوان داستانی از «محمدرضا سرشار» است که با موضوع شأن نزول سوره «لهب» برای گروه نوجوان نوشته شده است. این اثر به ...

«نرگس»داستانی در فضای انقلاب و دفاع از آرمان ها

خبرگزاری شبستان: نرگس عنوان رمانی از«رحیم مخدومی» است که آرمان ها وارزش ها انقلابی محور داستان است و شخصیت های اصلی تمام تلاش خود را برای دفاع از ...

«اعترافات یک قاتل» را بخوانید

خبرگزاری شبستان:«اعترافات یک قاتل» اثر«یوزف روت» با ترجمه علی اسدیان را نشر ماهی به تازگی روانه بازار نشر کرده است.

شمارۀ ۳۴۲ ماهنامۀ جهان کتاب

خبرگزاری شبستان:شمارۀ ۳۴۲ ماهنامۀ جهان کتاب (سال بیست و دوم، شمارۀ ۸ آبان ۱۳۹۶) منتشر شد.

بیشتر