خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

الأربعاء ٩ رمضان ١٤٤٢

Wednesday, April 21, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

علوم انسانی

گفتارهای تفسیری امام موسی صدر در شب‌های رمضان بررسی می‌شود

مباحث تفسیری امام صدر در کتاب «برای زندگی» توسط شریف لک زایی دانشیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در شبهای ماه مبارک رمضان بررسی می شود.

شهید صدر، مظهر نبوغ، شهامت، جامع‌نگری و آگاهی از مقتضیات زمان

شهید صدر پیشگام بزرگترین دانشمندان غربی

دکتر گلشنی از ادعای شانسی بودن مسائل به وسیله دانشمندان غربی در زمان شهید صدر سخن گفت و تصریح کرد: شهید صدر با استفاده از استقرا، علیت را اثبات کرد که اکنون برخی از بزرگترین دانشمندان غربی به این مسیر اثبات، وارد شده‌اند.

انتشار سومین شماره از دوفصلنامه «مدیریت دانش اسلامی»

سومین شماره دوفصلنامه علمی ـ ترویجی مدیریت دانش اسلامی به همت پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی و اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

فراخوان مقاله ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی منتشر شد

فراخوان ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی در محورهای رشته‌ای و میان‌رشته‌ای منتشر شد.

ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود

ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با هدف گفتمان‌سازی، تولید علم و نظریه‌پردازی، تضارب اندیشه‌ها و ارتباط مستمر با جامعه‌ علمی آبان ۱۴۰۰ در ایران برگزار می شود.

ابن سینا به چه کارمان می‌آید؟/ تکان دادن جهان با بوعلی

دکتر موسویان گفت: اندیشه ابن‌سینا، همچنان که در بنیادهای فلسفه جدید و متفکرانی چون هگل و کانت و شاخه‌های متعدد رشته فلسفه تاثیر جدی دارد، نه فقط در شکل‌گیری آنچه فلسفه اسلامی خوانده می‌شود، بلکه در مباحث سایر علوم چون کلام و اصول و نحو تاثیرگذار است.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان:

بی‌نظیرترین الگوی فراگیری حکمت، شخص شهید صدر است/ شهید صدر عقلانیت جمهوری اسلامی را تئوریزه کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان بی‌نظیرترین الگوی فراگیری حکمت را شخص شهید صدر معرفی کرد و گفت: بی‌تردید بر من واجب است نظر شهید صدر را در هر موضوعی مطالعه کنم.

اولویت های مدیریتی پژوهشکده حکمت و دین پژوهی در سال ۱۴۰۰

اولویت های مدیریتی پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سال ۱۴۰۰ در گفت و گو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر عرب صالحی تبیین شد.

آیت‌الله مبلغی:

هیچ کس از معاصرین مانند شهید صدر نقش و جایگاه عقل را تبیین نکرده است

آیت‌الله مبلغی، شهید محمد باقر صدر (ره) را در توجه به مقوله فهم بسیار جلوتر از فقهای دیگر توصیف کرد و گفت: هرچند افراد دیگر نیز به فهم توجهاتی داشته‌اند اما توجه شهید صدر به این مقوله ویژه است.

گزارش شبستان از سومین نشست از سلسله‌جلسات «دیدگاه‌ها و نظریات شهید صدر»:

رجبی دوانی:دستگاه فکری رهبری با شهید صدر انطباق دارد/ طولانی شدن عصر غیبت انتظار مقدس به دنبال دارد

سومین نشست از سلسله‌جلسات «دیدگاه‌ها و نظریات شهید صدر» با موضوع تأملی در تحلیل تاریخ دوران امامت در آثار علامه شهید آیت الله سید محمدباقر صدر با حضور دکتر محمدحسین رجبی دوانی برگزار شد.

برگزیده جشنواره علامه حلی

ضرورت فلسفی وجود بدن اخروی و کیفیت آن در جهان پس از مرگ از دیدگاه ملاصدرا

مجید‌زاده دولت‌آباد با بیان این که از نظر ملاصدرا بدن اخروی با ماده ای متفاوت، اما با همان صورت و شکل بدن دنیوی نمود پیدا می کند، گفت: در واقع ملاصدرا بدن اخروی را جسمانی و مادی می داند؛ اما از نظر وی جسم اخروی جسمی است متفاوت و متناسب با عالم آخرت.

بررسی ماهیت وحی و چگونگی نزول آن در کرسی آزاد اندیشی

کرسی آزاد اندیشی با عنوان «ماهیت وحی و چگونگی نزول آن» با ارائه حجت الاسلام دکتر یحیی جهانگیری؛ دکتری مطالعات اسلامی از سوی موسسه آموزش عالی حضرت قائم(عجل الله تعالی فرجه الشریف) برگزار شد.

نشست علمی تحول علوم انسانی از نظر تا عمل در کارنامه علامه مصباح برگزار می‌شود

سلسله نشست‌های علمی مصباح معرفت تبیین اندیشه‌های الهیاتی آیت‌الله علامه محمدتقی مصباح یزدی به همت قطب علمی فلسفه دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با همکاری موسسه امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

نقش بچه های مسجدی در ترویج سبک زندگی اسلامی چیست

حجت الاسلام طباطبایی بابیان اینکه عبارت مدینه فاضله موافق هستم ولی با تمدن اسلامی موافق نیستم گفت: چون تکنولوژی و شهرسازی در تمدن با روش های اسلامی قابل جمع نیست. بحران کرونا نشان داد که در برخی مواقع تکنولوژی به جنگ با اسلام و اعتقادات می آید.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

رزمندگان سپاه استان اردبیل:

سردار «حجازی» مرد میدان های جهاد و خدمت بود

رزمندگان سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل با صدور پیام تسلیت به مناسبت شهادت سردار حجازی جانشین فرماندهی نیروی قدس سپاه، بیان کردند: سردار حجازی مرد ...

در گفتگوی شبستان با نویسنده کتاب «آداب کسب حلال» عنوان شد

دوره آسان مکاسب برای کسب حلال/بیان رهنمودهای دینی کسب حلال با محوریت اخلاق

کتاب «آداب و کسب حلال از دیدگاه قرآن و احادیث» به تبیین باید ها و نباید های معاملات و دانستن آنها می پردازد تا گرفتار کسب و درآمد حرام نشویم.

تیر عربستان در یمن به سنگ خورد/ خنثی سازی برنامه های تروریستی متجاوزین

ائتلاف عربی به رهبری عربستان نتوانسته است دستاوردهای نظامی خود را در حمله یمن به دست بیاورد، به همین دلیل از برنامه های تروریستی برای ضربه زدن به ...

یک نویسنده و شاعر:

«تخت سفید دل من» در بردارنده ۴۰ شعر متنوع است

باباجانی با بیان اینکه «تخت سفید دل من» یکی از کتابهای طرح شعر شباب است، گفت: این کتاب شامل گزیده اشعارم به همراه شعرهای جدید بلند، کوتاه و آیینی است.

یک نویسنده:

مخاطب امروز با شهید محمدخانی احساس نزدیکی می کند/ زندگی عاشقانه شهید در «قصه دلبری»

جعفری با بیان اینکه بازخوردهای زیادی حتی از کشورهای خارجی نسبت به «قصه دلبری» داشتم، گفت: یک خانم مسیحی اذعان کرده که با خواندن این کتاب توانسته است ...

بیشتر