خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶

الأحد ٩ جمادى الثانية ١٤٣٩

Sunday, February 25, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

پرسش های مهدوی

شباهت های امام مهدی(عج) به مادر سادات؛

از زهد و ساده زیستی تا مبارزه با بدعت ها در تاسی امام عصر(عج) به حضرت زهرا(س)

خبرگزاری شبستان: امام مهدی (علیه السلام) می‌فرمایند: اگر چه ما در مکان دور دستی زندگی می‌کنیم، مکانی که از خانه ‌های ستمگران به دور است، به جهت مصلحتی که خداوند برای ما و شیعیان ما دیده در این دوری، امّا ما از خبرهای شما آگاه هستیم.

نقش پیامبران در حکومت جهانی امام زمان(عج)

خبرگزاری شبستان: ظاهراً پیامبران کم کم رجعت می کنند، مثلا گروهی با امام زمان(ع)، گروهی دیگر با امام حسین(ع) و همچنین گروه دیگری با امام علی(ع) رجعت می کنند. در روایات از چند پیامبر نام برده شده است که رجعت خواهند کرد.

اصلی ترین علامت اخلاص/چرا امام مهدی(عج) را «منتظَر» می خوانند؟!

خبرگزاری شبستان: علامت اخلاص، انتظار فرج است. از امام جواد(ع) درباره چرایی لقب «منتظَر» برای امام زمان(عج) سوال شد. ایشان فرمود:«زیرا ایام غیبت اش طولانی و مدت اش زیاد شود و مخلصان در انتظار قیامش باشند و شکاکان انکارش و منکران، یادش را استهزا کنند».

دو شرط به ارث بردن زمین توسط صالحان

خبرگزاری شبستان: یکی از سنت های الهی است که بندگان صالح، حاکم و وارث جهان باشند.(کَتَبنا) دین از سیاست جدا نیست. به ارث بردن زمین و حکومت برجهان، دو شرط دارد؛ بندگی خداوند و انجام اعمال صالح (عِبادِیَ الصَّالِحُونَ).

تکالیف بندگان نسبت به حضرت صاحب الزمان(عج)؛

چرا امام عصر(عج) را «قائم» و منتظَر» می خوانند؟

خبرگزاری شبستان: ... عرضه داشتم: ای فرزند رسول خدا(ص) امام بعد از حسن کیست؟، پس آن حضرت(ع) به شدت گریست، آنگاه فرمود: «البته بعد از حسن پسرش آنکه قائم به حق مورد انتظار است، می باشد».

وجوه اشتراک دو خاتم

خبرگزاری شبستان: هدف از قیام حضرت مهدی عّجّل اللَّهُ تعالي فّرجه الشِریف نیز برپایی عدالت است چنان که هدف از رسالت پیامبر اعظم صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِه وَ سَلَّم اجرای عدالت و مساوات بوده است.

منظور از نشانه هاى ظهور چيست؟

خبرگزاری شبستان: علائم و نشانه هاى ظهور، چيزهايى هستند كه تا واضح نشوند، حضرت صاحب الزمان(عج) ظاهر نمى شود و حدوث هر يك از آنها، دليل اين است كه ايام فرج تا اندازه اى نزديك شده، اما دلالتى ندارد كه بعد از حدوث آن علامت، بلافاصله حضرت(عج) ظهور کنند.

معناى انتظار امام زمان علیه السلام چیست؟

خبرگزاری شبستان: ما هر شب منتظر طلوع خورشید فردا هستیم، امّا معناى انتظار خورشید آن نیست كه دست روى دست بگذاریم و تا صبح در تاریكى به سر بریم، بلكه هر كس اتاق خود را روشن مى‏ كند

حدیث انتظار...

جهان پیش از ظهور از مومنان حقیقی خالی می شود؟

خبرگزاری شبستان: امام صادق(ع) فرمودند: «اینچنین نیست که می گویی، شما اهل ایمان هستید؟ اما ایمان شما کامل نمی شود مگر هنگامی که قائم آل محمد(ص) قیام کند؛ در آن هنگام خداوند خرد شما را کامل می کند و شما مومنان کامل می شوید ...».

آیا ما از منتظران امام زمان(عج) هستیم؟!

خبرگزاری شبستان: ائمه ما علیهم السلام هزار سال پیش خبر داده‌اند که گرفتاری و ابتلائات برای اهل ایمان به‌حدی خواهد بود که عده کثیری از آنان از ایمان خارج می‌گردند. آیا خروج از ایمان خروج از ابتلائات را هم به دنبال دارد؟!

چرا بايد به سمت اصلاح خود و جامعه حركت كنيم؟

خبرگزاری شبستان: آيا معقول است كه ما در سراسر عمر خود كه چه بسا به ظهور منجر نگردد، دست روى دست بگذاريم و همه آيات و روايات را به كنارى بگذاريم؛ به اين بهانه كه ما مى خواهيم در ظهور تعجيل گردد! آيا اين عذرى خداپسندانه است؟!

حدیث انتظار...

نخستین سخن امام زمان(عج) در کنار کعبه

خبرگزاری شبستان: امام باقر‏(علیه‌السلام) در حدیث شریفی، پیرامون نخستین سخنی که امام زمان (عج) پس از ظهور بیان می کنند، توضیح داده اند.

ضیافت امام مهدی(عج) برای مومنان چگونه است؟!

خبرگزاری شبستان: اینکه در زیارت روز جمعه می خوانیم: «وَ أَنَا يَا مَوْلايَ فِيهِ ضَيْفُكَ وَ جَارُكَ؛ و من ای آقایم! در این روز مهمان شما و در پناه شما هستم»، به چه معنا است و کیفیت این مهمانی چگونه است.

چه کسانی هنگام ظهور امام مهدی علیه السلام زنده می شوند؟

خبرگزاری شبستان: این که چه کسانی در روزگار ظهور به دنیا بازمی گردند سوالی است که می توان پاسخ آن را در روایات ائمه علیهم السلام یافت. کسانی که برای بهره جستن از حکومت امام زمان علیه اسلام و کمک به آن حضرت(عج) زنده می شوند، دو دسته هستند.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

«قتل درپرستشگاه آنوبيس» دربازار کتاب

خبرگزاری شبستان:«قتل درپرستشگاه آنوبيس» اثر «اس. رابينسون ليندا» با ترجمه «زهرا نی چین» را انتشارات قطره چاپ کرده است.

روایتی داستانی از روزهای دفاع مقدس در مجموعه «قصه‌های دریا»

خبرگزاری شبستان:مجموعه «قصه‌های دریا» خاطرات جمعی از فرماندهان نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران (نداجا) در دوران دفاع مقدس برای نوجوانان ...

چاپ نخست دوره پنج جلدی «شاهنامه نقالان» همراه با قاب و سی‌دی

خبرگزاری شبستان: دوره پنج جلدی «شاهنامه نقالان» همراه با قاب و سی‌دی به قلم«مرشد عباس زریری اصفهانی» با تصحیح«جلیل دوستخواه» را انتشارات «ققنوس» چاپ ...

«کژنگریستن» در بازار کتاب

خبرگزاری شبستان:«کژنگریستن» اثر«اسلاوی ژیژک» با ترجمه «صالح نجفی»و«مازیار اسلامی» با موضوع فلسفه قاره ای را انتشارات«نی» چاپ کرده است.

فرهنگ ضرب‌المثل‌های عربی منتشر شد

خبرگزاری شبستان:فرهنگ ضرب‌المثل‌های عربی، تألیف «سهیل یاری گُل‌درّه»، دربردارندهٔ حدود چهارهزار مَثَل منثور و منظوم عربی در زمینه‌های مختلف است که ...

بیشتر